Článek
Největší finanční konglomeráty v zemi požádaly vedoucí pracovníky, aby se vzdali odložených bonusů a v některých případech vrátili platy z předchozích let, aby vyhověli stropu před zdaněním ve výši 2,9 milionu jüanů (9,3 milionu Kč), informovala agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené s touto záležitostí.
Mezi dotyčné státní společnosti patří China Merchants Group, China Everbright Group a Citic Group. Pod tlakem vracet „nevyhovující“ mzdy získané v předchozích letech jsou i někteří manažeři podílových fondů, dodaly zdroje.
Peking označuje nejlépe vydělávající investiční bankéře či správce fondů jako „požitkáře“, zejména kvůli jejich okázalému životnímu stylu. Právě tito lidé mají být novými stropy nejvíce zasaženi, protože Si tlačí na rovnoměrnější rozdělení bohatství.
Hrozba čínské špionáže. Americké společnosti zintenzivňují prověřování zaměstnanců
Několik manažerů čínských podílových fondů navrhlo už v dubnu zastropovat platy zaměstnanců na zhruba tři miliony jüanů, řekly tehdy Bloombergu zdroje. Tento výdělek překročili loni všichni vedoucí pracovníci ve společnosti Citic Securities Co., jež je součástí skupiny Citic Group.
Protikorupční inspekce
Krácení platů ve finančnictví přichází v době, kdy Čína nedávno zahájila nové kolo protikorupčních inspekcí v některých ze svých největších státních bank, centrální bance a klíčových regulačních orgánech. Jedná se o první vyšetřování takového rozsahu od roku 2021.
Jen loni bylo podle výpočtů Bloombergu založených na oficiálních oznámeních vyšetřováno nebo potrestáno nejméně 130 finančních úředníků a vedoucích pracovníků. Na vyšetřování korupce v korporacích kladou úřady v poslední době větší důraz. Je to jeden z dílčích úkolů ve snaze stabilizovat druhou největší ekonomiku světa a předcházet systémovým finančním rizikům.