Článek
Ke zlepšení výhledu přispívá zejména vývoj ve Spojených státech, který je lepší, než se čekalo. Naopak eurozóna si proti dosavadnímu očekávání povede hůře. Loni globální ekonomika vzrostla o 3,1 procenta.
Výhled na příští rok OECD ponechala beze změn a dál předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) světa se zvýší o tři procenta. V té době už by globální ekonomika měla těžit z příznivějších podmínek, mimo jiné proto, že se očekává snižování úrokových sazeb, a tedy zlevnění peněz. Dál zvolňovat by měla také inflace.
Růst eurozóny v letošním roce OECD očekává o 0,6 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 0,9 procenta. Výhled na příští rok pak organizace snížila na 1,3 procenta z listopadového odhadu 1,5 procenta.
Spojeným státům OECD na letošní rok předpovídá růst o 2,1 procenta, na rok příští pak o 1,7 procenta.
Nepříznivý vliv na vývoj globální ekonomiky ale mohou mít útoky jemenských povstalců na obchodní lodě v Rudém moři. Dopady v tuto chvíli hodnotí jako mírné, ale pokud se dál budou zvyšovat sazby za přepravu zboží po moři, mohly by po roce přidat k inflaci spotřebitelských cen 0,4 procentního bodu.