Hlavní obsah

OECD zhoršila výhled české ekonomiky, letos čeká pokles o 1,5 procenta

Paříž
Aktualizováno

Podle nové prognózy organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) klesne česká ekonomika o 1,5 procenta. Jedná se tak o zhoršení výhledu, neboť v květnu OECD předpovídala snížení hrubého domácího produktu Česka pouze o jedno procento.

Foto: Andrea Comas, Reuters

Generální sekretář OECD Angel Gurria

Článek

V roce 2014 se má česká ekonomika vrátit k růstu. OECD však snížila výhled tempa růstu na 1,1 procenta z 1,3 procenta. V roce 2015 má růst zrychlit na 2,3 procenta.

Podle OECD ekonomiku příští rok podpoří zastavení fiskální konsolidace a vyšší vnější poptávka. Nezaměstnanost však bude klesat jen okrajově. Letos má zůstat na loňských sedmi procentech, příští rok se sníží na 6,9 procenta a ve 2015 jen na 6,8 procenta. Je proto podle OECD zapotřebí posílit aktivní politiku na trhu práce.

Rozpočtový deficit se má letos i v příštích dvou letech udržet těsně pod třemi procenty HDP. Ekonomický růst by se však měl využít k zastavení růstu poměru dluhu k HDP, případně pro jeho snížení. Měnová politika by měla zůstat uvolněná, protože inflace je nízká, doporučuje OECD.

OECD rovněž podpořila devizové intervence, které zavedla Česká národní banka. „Devizové intervence by měly pokračovat, dokud inflace nestoupne do stanoveného rozpětí inflačního cíle a běžné nástroje měnové politiky znovu nezačnou být účinné,“ uvádí se v prohlášení OECD. Vzhledem ke slabé ekonomice a poklesu cen energií a pohonných hmot se inflace dostala pod jedno procento, tedy pod dolní hranici tolerančního pásma ČNB. Jádrová inflace je pak na nule.

OECD v prognózách značně pesimistická

Výhled OECD patří mezi prognózami jiných významných domácích a mezinárodních institucí k nejpesimističtějším. České ministerstvo financí zlepšilo na konci minulého měsíce odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by měl HDP klesnout o jedno procento a příští rok stoupnout o 1,3 procenta. Podle Mezinárodního měnového fondu má česká ekonomika letos klesnout o 0,4 procenta a příští rok stoupne o 1,5 procenta.

Evropská komise ve svém posledním odhadu na počátku listopadu uvedla, že česká ekonomika letos klesne o jedno procento. V příštích dvou letech se ale podle prognózy HDP vrátí k růstu, který bude činit 1,8 a 2,2 procenta.

Méně poroste i světová ekonomika

OECD rovněž zhoršila odhad růstu světové ekonomiky v tomto i příštím roce. Důvodem je útlum ve skupině mladých tržních ekonomik od Brazílie přes Indii po Rusko. Globální HDP se letos zpomalí na 2,7 procenta a příští rok poroste jen o 3,6 procenta namísto původně předpovídaných čtyř procent.

Ještě před rokem odhadovala OECD pro letošní rok růst v tempu 3,4 procenta a v květnu snížila předpověď na 3,1 procenta. „Naše odhady jsme snížili z mnoha důvodů, tím nejdůležitějším ale bylo zhoršení předpovídaného růstu v rozvíjejících se zemích,“ řekl ke zprávě agentuře Reuters hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan. Nové ekonomické mocnosti začínají oslabovat právě v době, kdy se eurozóna dostává z dlouhé recese a Spojené státy zrychlují dosud slabý růst.

Výkon eurozóny a USA ztrátu nesmaže

Výkon eurozóny a USA ale nebude stačit na to, aby vyvážil ztrátu dynamiky řady mladých trhů. Ty podle Padoana zasáhl odliv kapitálu, vyvolaný plány americké centrální banky na omezení měnové podpory ekonomiky.

Eurozóna letos ještě klesne o 0,4 procenta, napřesrok ale oživí o jedno procento. Americká ekonomika zaznamená letos růst o 1,7 procenta a příští rok zrychlení na 2,9 procenta. Růst v Japonsku se má podle OECD pohybovat pod dvěma procenty.

OECD ale výrazně zhoršila odhady pro Brazílii, Indii, Indonésii, Rusko a Jihoafrickou republiku, což srazilo dolů celý globální výhled. Pro Čínu letos OECD čeká mírné zrychlení na růst o 7,7 procenta a příští rok posílení na 8,2 procenta.

Výběr článků

Načítám