Článek
Meziroční pokles výroby automobilů činil 5,1 procenta.
„Pokles průmyslové produkce v srpnu byl ovlivněn zejména neplánovaně prodlouženými dovolenými v automobilovém průmyslu a plánovanými odstávkami v energetice,” uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Například výroba v automobilce Škoda Auto se nerozjela ani v týdnu po celozávodní dovolené, která byla plánována na první dva týdny v srpnu.
V celé řadě provozů této automobilky začala letní odstávka kvůli nedostatku dílů již v průběhu posledního červencového týdne, tedy před plánovanou celozávodní dovolenou.
Opel přerušuje výrobu v Eisenachu až do konce roku
Problémy automobilek pokračují na podzim, vedle Škody k zastavení výroby přistoupila také kolínská Toyota.
„Ve většině průmyslových odvětví (jiných než automobilový průmysl a energetika – pozn. red.) produkce meziročně naopak vzrostla. V kumulaci obou prázdninových měsíců průmyslová produkce meziročně vzrostla o téměř 3 procenta,“ dodala Doležalová.
Hodnota nových zakázek v průmyslových odvětvích v srpnu meziročně vzrostla o 3,5 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 3,2 procenta, zatímco hodnota tuzemských zakázek stoupla o 4,3 procenta.
„Za růstem nových průmyslových zakázek se skrývá zejména růst cen, ne objemu samotného,” vysvětlil Radek Matějka z odboru statistiky zemědělství a průmyslu.
„Markantní je to zejména v odvětvích souvisejících se zpracováním kovů. Výrazně propadly zakázky v automobilovém průmyslu. Klesla i zahraniční poptávka po oděvech,“ dodal.
Nedostatek čipů dál komplikuje autoprůmysl v Česku
Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace (ČBA) Jakuba Seidlera čísla i přes omezenou vypovídací hodnotu ukazují na problémy s oživováním hospodářství.
„Problémy s nedostatkem materiálů citelně podkopávají zotavování ekonomiky po pandemii, což tíží evropský průmysl, včetně toho tuzemského, a to navzdory relativně plným zakázkovým knihám,” konstatoval Seidler.
„Postpandemické zotavování průmyslu tak je v druhé polovině roku bezesporu pomalejší, než se předpokládalo ještě několik měsíců nazpět,” podotkl.
„Průměrný růst tuzemského průmyslu od začátku roku činí 11,7 procenta, na první pohled příznivý dvouciferný růst je však dán i nízkou srovnávací základnou,” uzavřel Seidler.