Článek
V nejbližších dnech budou parogenerátor druhého bloku Dukovan kontrolovat speciálním zařízením dovezeným z Temelína.
„Milimetrovou netěsnost na jedné z tisíců trubiček teplosměnné plochy v parogenerátoru bylo jednoduché najít, ale dotčené místo je nutné přesně specifikovat. Přestože jde o technickou závadu předpokládanou projektem, blok není možné spustit na vyšší výkon bez ověření naprosto bezchybného stavu,” uvedl Bezděk.
Právě proto se podle něj energetici rozhodli využít speciální diagnostiku. V pondělí už od kolegů z Temelína převzali speciální manipulační zařízení IRIS, které používá tzv. rotační sondy. Ty jsou citlivější a přesnější. Nejdřív musí upravit některé části tohoto zařízení, včetně softwaru, tak, aby ho bylo možné použít pro dukovanský typ parogenerátoru. Pak provedou měření.
„Na základě jejich vyhodnocení zvolí pracovní postup a zahájí přípravu potřebných zařízení k provedení opravy," dodal mluvčí. Oprava by měla skončit na přelomu srpna a září. Následovat budou standardní testy a zkoušky spojené s náběhem bloku.
„Naší prioritou je bezpečnost a spolehlivost provozu, zejména s ohledem na zajištění dlouhodobého provozu. Nyní se proto soustřeďujeme na přesné stanovení rozsahu a způsobu opravy,” uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Dodal, že modernější zařízení umožňující citlivější zobrazení místa závady, které má Temelín, dostanou příští rok i Dukovany.
Výroba Dukovan odpovídá pětině spotřeby elektřiny v Česku. Zbývající tři bloky dukovanské elektrárny jsou v provozu. Ve druhé polovině srpna by měla začít plánovaná odstávka prvního bloku spojená s výměnou pětiny jaderného paliva. Podle údajů, které firma ČEZ zveřejnila v systému Market Transparency (REMIT), má být tento blok odpojen od přenosové sítě koncem příštího týdne. Produkce elektrárny pak klesne na polovinu.
Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.