Článek
Doplnila, že výplata dividend z přímých zahraničních investic do zahraničí za celý rok 2021 činila 170,8 miliardy Kč.
„Výplaty dividend zpravidla vrcholí ve třetím čtvrtletí,“ podotkla mluvčí. Jen v září objem vyplacených podílů z rozděleného zisku firem podle předběžných dat ČNB činil 52 miliard korun.
„Rostoucí odliv dividend v posledních měsících může mimo jiné souviset s vyplácením podílů na zisku tuzemského bankovního sektoru z let 2019–2020, které bylo až do září 2021 omezeno ze strany ČNB kvůli pandemii covidu-19,“ řekl Právu analytik Komerční banky Jaromír Gec.
K tomu, zda ČNB nyní opět nezvažuje omezování výplaty dividend bank jako dříve za covidu, se mluvčí centrální banky nevyjádřila. To, že se zahraniční vlastníci českých firem a zejména bank mohou snažit dohnat výplatu dividend ze svých zisků, kterou snížila opatření v době covidu, si myslí většina ekonomů.
Zisky vzrostly o pětinu
Ke spekulacím, že by si majitelé bank a některých zahraničních energo firem mohli nyní přilepšovat kvůli chystané dani z neočekávaných zisků, tzv. windfall tax, se analytici zpravidla nechtějí vyjadřovat.
Jak upozorňuje analytik UniCredit Bank Jiří Pour, včetně úroků bylo podle předběžných dat ČNB od ledna do září na dividendách vyplaceno z České republiky do zahraničí z titulu přímých zahraničních investic 241,8 miliardy korun, což je o 47 procent (77,6 miliardy korun) více oproti stejnému období loňského roku.
Britský premiér má problém. Indická firma, která vyplácí dividendy jeho manželce, stále působí v Rusku
„Důvodem vyššího odlivu dividend jsou jak vyšší zisky podniků v zahraničním vlastnictví, jež vzrostly meziročně o 20,4 procenta (56,8 miliardy Kč), tak nižší míra reinvestovaných zisků, která klesla ze 41 procent na 28 procent,“ poukázal Pour.
„Míra reinvestovaných zisků se vrátila z velmi vysokých úrovní na hodnoty blízké letům před pandemií zřejmě z toho důvodu, že pominuly důvody pro tvorbu polštáře opatrnostních úspor v souvislosti s pandemií,“ dodal. Za celý loňský rok odteklo do zahraničí na dividendách a úrocích podle revidovaných dat téměř 193 miliard a podíl reinvestovaných zisků činil 45 procent.
Zisky rostou
Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v letošním prvním pololetí podle ČNB souhrnný čistý zisk meziročně o 23,6 miliardy Kč na 54,61 miliardy korun. A nadále strmě roste, když bankovní domy letos vydělávají hlavně na relativně vysokých sazbách ČNB. Vyšší ziskovost však letos hlásí i firmy z některých dalších odvětví, zejména energetiky. Miliardy na dividendách pak pravidelně vyplácejí třeba i mobilní operátoři.
Data o odlivu dividend zachycuje běžný účet platební bilance, která zahrnuje veškeré transakce domácí ekonomiky se zahraničím. V září běžný účet skončil v deficitu ve výši 55,76 miliardy Kč. „Po srpnovém rekordu se jedná o druhý nejvýraznější schodek běžného účtu minimálně od roku 2004, odkdy máme měsíční data k dispozici. Po sezonním očištění došlo podle našeho odhadu ke zmírnění salda z –56,8 miliardy Kč v srpnu na zářijových –47,8 miliardy,“ komentoval Gec.
Jak dále upozornil, na záporné saldo celého běžného účtu působil stejně jako o měsíc dříve v drtivé většině právě odliv dividend z přímých zahraničních investic.
Centrální banka časovou řadu dividend samostatně nepublikuje, pouze je občas zmiňuje v doprovodných komentářích. Nejbližší, avšak širší položkou k dividendám jsou v rámci zveřejňovaných statistik důchody z přímých investic.
„Za prvních devět měsíců letošního roku činilo saldo důchodů z přímých investic –266,2 miliardy korun, za stejné období loňského roku to bylo –205,6 miliardy Kč. Meziročně se tedy jedná o nárůst čistého odlivu o 60,6 miliardy Kč, relativně o 29,5 procenta. Za celý loňský rok do zahraničí ve formě důchodů z přímých investic odteklo po odečtení přítoků celkem 257 miliard Kč,“ shrnul Gec.