Článek
Důvodem je především to, že poslanecké kuby ČSSD i KSČM odbory ujistily, že návrh vlády na roční odklad účinnosti nepodpoří, takže nemá šanci v parlamentu projít.
"Ale i vzhledem k vyjádření ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, že s pravděpodobností hraničící s jistotou bude nový Zákoník práce od ledna platit, a také s ohledem na současnou politickou situaci," dodal Štěch k důvodům zrušení plánovaného protestu.
Štěch však popřel, že by rozhodnutí odborů bylo reakcí na výsledky pondělního jednání Šéfa ODS a premiéra Mirka Topolánka s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem, kteří se shodli, že budou hledat vládu národního dialogu a českého předsednictví: "Tento argument na jednání předsedů odborových svazů nepadl," uvedl k tomu Štěch.
Podle něj by se v tuto dobu politici měli soustředit na vyřešení politické situace, než na komplikaci pracovního práva. "Své zbraně tedy zatím ponecháme na horší dobu," uvedl Štěch s tím, že krizový štáb odbory zatím nezrušily.
Po pondělním jednání tripartity ministr práce Petr Nečas (ODS) uvedl, že norma s největší pravděpodobností začne od nového roku platit. [celá zpráva]
Některé body v možném rozporu s Ústavou ČR:
- Oprávnění odborové organizace zakázat práci přesčas
- Vydávání vnitřních předpisů firmy v závislosti na odborové organizaci
- Uzavírání kolektivních smluv za všechny zaměstnance, tedy bez souhlasu těch, kteří nejsou členy odborů
- Uzavírání kolektivní smlouvy s největší odborovou organizací u zaměstnavatele
Odbory se chystaly demostrovat kvůli Zákoníku práce 25. listopadu před Úřadem vlády. [celá zpráva]