Článek
„Zvýšení poplatků nejvíce zasáhne domácnosti, které přešly na preferované vytápění pomocí tepelných čerpadel,“ řekl Novinkám energetický analytik srovnávače cen Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák.
Změna cen se hodně liší podle toho, kde domácnost žije. „Největší zdražení se týká všech, co jsou v distribučním území ČEZ, kde se zdražuje asi o pětinu. Kdo bydlí v Praze anebo okolí a má jako distributora PRE, ten si naopak připlatí nejméně, asi deset procent. Ti, co mají E.GD pak přibližně osmnáct procent,“ řekl Novinkám Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.
U sazby pro tepelná čerpadla D57d s třífázovým jističem 3*25 A se v distribuční oblasti ČEZ, tedy největší části země kromě Prahy, Vysočiny a jihu Čech a Moravy, bude nově platit měsíčně 568 Kč. To je o 95 korun ročně víc než letos. Celkem tak lidé s tepelným čerpadlem zaplatí v této oblasti za rok o 1140 korun navíc.
Předčasné ukončení smlouvy na energie bude drahé. Sněmovna schválila vysoké pokuty
Na jihu Čech a Moravy se měsíční platby navýší o osmdesát korun měsíčně, roční navýšení plateb tak dosáhne 960 Kč. V Praze bude růst plateb minimální, v jednotkách korun za měsíc.
„Tento rozdíl může být způsoben vyššími náklady u ČEZ Distribuce a E.GD, které souvisejí s nutnými investicemi do distribuční sítě a připojováním nových fotovoltaických systémů,“ doplnil Vrňák.
Rodinám s tepelnými čerpadly ale na druhou stranu i o polovinu klesnou poplatky za distribuci elektřiny, a tak i v součtu s dražším jističem příští rok oproti letošku ušetří, a to až několik tisíc korun.
Domácnostem využívajícím elektrický bojler k ohřevu vody se sazbou D25d se poplatky v oblastech ČEZ Distribuce a PRE Distribuce podle Vrňáka zvýší přibližně o 300 Kč ročně, zatímco na jihu Čech a Moravy přesáhne nárůst 500 Kč.
Méně, asi o dvě stovky korun ročně, se zvýší roční platby u nejběžnější distribuční sazby D02d s jističem 1×25A, a to v oblasti, kde elektřinu přenáší ČEZ Distribuce a EG.D. V Praze si lidé za jistič ročně připlatí méně než sto korun.
Na rozdíl od tarifů pro tepelná čerpadla ale zde neplatí, že klesne platba za distribuci, a tak si všichni lidé s běžnou sazbou připlatí. Platí to i pro ty, kdo mají fixovanou cenu elektřiny. Nemění se totiž pouze silová elektřina, jejíž cenu může dodavatel energií ovlivnit.
Za pět let víc než dvojnásobek
Za posledních několik let platby za jistič setrvale výrazně rostou. Třeba ve srovnání s rokem 2020 se za jistič 1×25 A u běžné sazby platí v Praze dvakrát víc, jinde je to dokonce skoro dvou a půlnásobně. Například ve středních Čechách činí roční příplatek více než 800 korun.
U tepelných čerpadel a elektrokotlů se platba zvyšovala mírněji. V distribuční oblasti ČEZ to bylo u jističe 3×25A asi šedesát procent, přibližně o polovinu navíc platí lidé v distribuční oblasti EG.D a o dvanáct procent více v Praze. I přes mírnější procentní nárůst platí lidé v distribuční oblasti ČEZ za pět let o více než dva tisíce korun ročně navíc.