Článek
Povel k vyplutí dal šéf státní korporace Rosatom, která doufá v zakázky na podobná zařízení i z ciziny.
Akademik Lomonosov, natřený v barvách ruské trikolóry, má pomocí remorkérů během tří týdnů zvládnout 4700 kilometrů a zakotvit u města Pevek na Čukotce na druhém konci Ruska.
Agentura Reuters podotkla, že plavba se uskutečňuje v době zvýšených obav z jádra poté, co si tento měsíc nepovedený test rakety s jaderným zařízením na severu Ruska vyžádal několik lidských životů a způsobil krátkodobé zvýšení radiace v Severodvinsku.
Plovoucí Černobyl, říkají ekologové
Akademik Lomonosov se podle agentury TASS stane nejseverněji položenou jadernou elektrárnou nejen v Rusku, ale i na celém světě. Elektřinou má zásobovat nejen město Pevek, které má podle dostupných údajů asi 4000 obyvatel, ale i celou Čukotku a tamní zařízení na těžbu ropy a zemního plynu.
Plovoucí elektrárna je vybavena dvěma tlakovodními reaktory schopnými vyrábět až 70 MW elektřiny, což by postačovalo pro až stotisícové město. Konstrukce připomíná obrovské atomové ledoborce, které se desítky let plaví na sever od Ruska s jaderným pohonem. Plavidlo je 144 dlouhé a 30 metrů široké.
Ze Západu doléhají na adresu plovoucí jaderné elektrárny hlavně odsudky. Pro Greenpeace je plavidlo se dvěma jadernými reaktory „nukleárním Titanikem“. Ekologická organizace propaguje i další negativní ocejchování Akademika Lomonosova, převzaté podle webu Bussines Insider z finského časopisu YLE. Ten jej označil za „plovoucí Černobyl“.
Rosatom tvrdí, že plovoucí platforma se dvěma reaktory je „prakticky nepotopitelná“ a dokáže čelit nejen sedmimetrovým vlnám, ale i srážkám s ledovci.