Článek
Místo dosavadních tří takzvaných podprogramů budou mít lidé nově na výběr jen ze dvou. Ministerstvo zachová Oprav dům pro babičce, sloužící ke komplexním renovacím, a NZÚ Light. Ta dosud obsluhovala seniory a nízkopříjmové domácnosti, příští rok se zaměří na dílčí rekonstrukce a bude otevřená všem.
V praxi to znamená, že více žadatelů bude moci získat peníze dopředu, formou záloh. V programu NZÚ Standard, který nyní skončí, dosud stát dotace poskytoval zpětně. Změny se dotknou jen vlastníků rodinných domů, u bytových zůstane vše při starém.
Ministerstvo si od úprav slibuje, že tím ještě více podpoří komplexní renovace domů. Tedy dražší projekty, které vyžadují zateplení budovy.
Ekologickou proměnou mohou projít i památky. Stát na to chystá dotace a návod
„Pokud lidé dostanou finanční podporu dopředu, mají mnohem větší pravděpodobnost získat další úvěr,“ uvedl ministr pro životní prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Zejména tím chceme podpořit středně příjmové domácnosti,“ doplnil.
Stát lidem také usnadní přístup ke zvýhodněným úvěrům od bank a stavebních spořitelen.
Nízkopříjmoví budou mít nadále nejvýhodnější podmínky. Stát jim proplatí až 80 procent nákladů do výše 250 tisíc korun. Ostatní vlastníci, kteří chtějí provádět renovace se zateplením, mohou žádat o peníze až na 50 procent výdajů. Další dílčí úpravy stát podpoří 30procentní dotací.
„Považuji za správné, že program vede žadatele k zateplování a celkovým renovacím domů, které jediné dokážou snížit spotřebu energie domu o 60 až 85 procent, a to trvale,“ prohlásil Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu.
Solárníci se bojí krachů
Ne všichni ale kroky ministerstva chválí. Nevoli vzbudily hlavně u solárníků. Nové podmínky výrazně omezují podporu pro instalaci fotovoltaických elektráren. To může ještě více zasáhnout obor, který se letos potýká s odlivem poptávky domácností i firem.
Dotace nově klesne ze současných 50 procent výdajů na 30. V praxi to bude znamenat podporu nižší o desetitisíce korun. Vztahovat se navíc bude jen na instalace do výkonu 5 kWp. Dosud je limit dvojnásobný.
„Návrh nových podmínek pro fotovoltaiku jde v praxi proti trendu soběstačných budov i proti sdílení, které se skvěle rozjíždí,“ uvedl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
Hladík argumentuje tím, že limit postačí k pokrytí vlastní spotřeby a stát zároveň omezí přetoky energie. To má sloužit k zajištění stabilních dodávek elektřiny. „Pokud je dům dobře zateplený, nepotřebuje větší fotovoltaiku,“ řekl Hladík.
Podle Jana Krčmáře, ředitele Solární asociace, však zateplení vzhledem k vyšším cenám nemusí být vždy ideální řešení. Obává se, že zákazníci mohou v reakci na změny začít šetřit, což by ohrozilo především kvalitnější instalační firmy s dražšími službami. „Některé mohou i začít krachovat,“ varoval Krčmář.