Článek
„Vzhledem k tomu, že meziroční míra inflace dosáhla v září 18 procent a její pokles pod desetiprocentní hranici očekávají odborníci nejdříve v polovině příštího roku, je jisté, že v Praze lidé budou v průměru 200 korun za oběd platit ještě v tomto roce. A s vysokou mírou pravděpodobnosti se k nim připojí i Středočeši,“ uvedl Jan Michelfeit ze Sodexo Benefity.
Na začátku letošního roku stál průměrný oběd 157 Kč. Nejlevněji bylo v září v Olomouckém kraji (152,6 Kč) a Kraji Vysočina (154 Kč), ukázala analýza.
„Ceny obědů kontinuálně rostou už dvanáctý měsíc v řadě. Směrem vzhůru zamířily na podzim loňského roku, krátce po uvolnění všech covidových restrikcí,“ upozornil Michelfeit. Každý měsíc stoupá cena o korunu až dvě. „Září ale přineslo o hodně výraznější skok, o více než pět korun,“ podotkl.
Inflace opět zesílila, je na rekordních 18 procentech
Zřejmě to podle něj souvisí s tím, že provozovatelé restaurací se po skončení prázdnin odvážili do konečných cen výrazněji promítnout své rostoucí náklady. Už jim totiž nic jiného nezbývalo, růst provozních nákladů v důsledku inflace je pro majitele restaurací stejně drtivý jako růst cen pro všechny ostatní, řekl Michelfeit.
Na inflaci se navíc výrazně podílí růst cen masa, které v srpnu i v září meziročně zdražilo o více než 20 procent, dodal.
Zástupci restauratérů už dříve upozornili na to, že lidé si za dobu pandemie, kdy často pracovali z domova, odvykli chodit na obědy do restaurací a i z důvodu aktuálního zvyšování životních nákladů si nyní často do kanceláře nosí vlastní jídlo.