Článek
"Rozhodli jsme se v případě zákona o cenách napsat novou novelu, protože i ta stará vede k potenciálním problémům s Evropskou komisí," vysvětlil podle ČTK premiér Mirek Topolánek důvod stažení novely z jednání vlády.
Směrnice EU obchodníkům nařizuje, aby své zboží označovali konečnou definitivní cenou, tedy včetně veškerých daní a dalších poplatků. To řada prodejců v čeku Česku nedodržuje. Vedle mobilních operátorů jde zejména o cestovní kanceláře či aerolinky.
Za zájezdy se platí ve skutečnosti až o třetinu víc
Na tento nešvar dlouhodobě poukazuje Sdružení na ochranu spotřebitelů (SOS). Už loni v létě upozornilo, že nabídky cestovních kanceláří, v nichž uvádějí pouze základní cenu zájezdů bez tax a poplatků, je podle jeho názoru v rozporu s předpisy na ochranu spotřebitele, právní úpravou ochrany soutěže i evropskou legislativou.
"Dodatečné poplatky vyčleněné z vlastní ceny zájezdu tvoří u některých cestovních kanceláří až 30 procent celkové ceny. Do těchto poplatků spadají tzv. bezpečnostní taxy, palivové příplatky, letištní taxy, povinné pojištění zařízené cestovní kanceláří, tzv. místní poplatky nebo bakšišné - poplatek k uhrazení tzv. bakšiše v arabských zemích," uvedla mluvčí SOS Ivana Picková.
Praktiky českých cestovek nemají v Evropě obdobu
Podle ní jsou české cestovní kanceláře tímto přístupem v Evropě ojedinělé. "Především nejvýznamnější zahraniční cestovní kanceláře v Německu a v Rakousku běžně uvádějí cenu svých zájezdů v kompletní podobě. V mezinárodním kontextu tak dochází na úkor spotřebitelů také k nespravedlivému zvýhodňování českých cestovních kanceláří, které nabízejí své zájezdy za nekompletní ceny," upozornilo SOS.