Článek
Sójové boby, obiloviny, víno, dřevo, oděvy, oční make-up, ale i žvýkačky či toaletní papír a stovky dalších amerických produktů. Evropská unie v pondělí zopakovala, že je připravena uvalit na Spojené státy odvetná cla, pokud obchodní jednání mezi Bruselem a Washingtonem selžou. Jejich výše by dosahovala 25 procent, což je odpověď na dovozní clo hliníku a oceli do USA o stejné sazbě.
První sada odvetných cel zahrnující americké zboží o hodnotě kolem 21 miliard eur měla začít platit už ve středu 15. dubna. EU ale nakonec účinnost cel na 90 dní pozastavila poté, co stejně tak učinil americký prezident Donald Trump, jenž cla na EU snížil na 90 dní na deset procent z původních 20 procent.
„Evropská unie zůstává konstruktivní a připravena na spravedlivou dohodu – včetně reciprocity prostřednictvím nulových vzájemných cel na průmyslové zboží a práce na necelních překážkách. Dosažení tohoto cíle bude vyžadovat značné společné úsilí na obou stranách,“ napsal v pondělí na sociální síti X Šefčovič.
Podle mluvčího Evropské komise (EK) Olofa Gilla se ale musí americká strana v dalších jednáních více angažovat. „Potřebujeme se toho dozvědět od Američanů více, abychom měli jasnější představu o tom, jaké upřednostňují výsledky v těchto jednáních,“ uvedl.
EK totiž ve své pondělní zprávě varovala, že pokud by rozhovory s USA nebyly uspokojivé, tak nastoupí slíbená protiopatření, upozornil server CNN a připomněl, že celní seznam EU by se týkal přibližně 400 amerických produktů, a to po vypršení „ochranné“ 90denní lhůty, tedy od poloviny července, přičemž dalších zhruba 1300 položek by mohlo být zasaženo později.
Poradce amerického prezidenta pro záležitosti obchodu Peter Navarro nedávno prohlásil, že pokud chce EU dosáhnout s USA dohody, musí změnit takzvané necelní překážky včetně těch, které vytvářejí daně z přidané hodnoty (DPH) a předpisy o bezpečnosti potravin. Podle Gilla jsou ale normy o bezpečnosti potravin „nedotknutelné“ a součástí vyjednávaní nejsou a nebudou.
EU a USA společně představují téměř 30 procent světového obchodu se zbožím a službami a 43 procent celosvětového HDP. Každý den míří přes Atlantik zboží a služby v hodnotě více než 4,4 miliardy eur.
Trump dlouhodobě tvrdí, že EU Spojené státy ekonomicky zneužívá. Minulý týden prohlásil, že mu nabídka Bruselu na nulová průmyslová cla a nulová cla na automobily nevyhovuje. Celních úlev by podle něj EU mohla dosáhnout nákupem amerických energií v hodnotě 350 miliard dolarů (bezmála osm bilionů Kč), což je podle něj obchodní deficit USA s unijním blokem.
Skutečnost je ovšem trochu jiná. „Započítáme-li zboží i služby, měla EU v roce 2023 s USA přebytek obchodu 48 miliard eur,“ uvádí EU ve svých statistikách.