Hlavní obsah

Obce a spolky už požádaly o pět miliard na výstavbu zlevněných nájemních bytů

2:00
2:00

Poslechněte si tento článek

V Česku by mohlo v následujících letech vzniknout zhruba 1500 nových bytů se sníženým nájmem. Ukazuje to dosavadní zájem o dotace a úvěry, které na jejich vznik stát poskytuje. Během prvních čtyř měsíců od spuštění programu požádali zástupci obcí a spolků o 5,1 miliardy korun na 92 nájemních projektů.

Foto: Rudolf Voleman, Novinky

Obce mohou využít dotace a úvěry i na rekonstrukce starých domů. Ilustrační foto

Článek

Celkem chce vláda tímto způsobem do poloviny příštího roku podpořit vznik dvou tisíc bytů, v nichž by následně mohli za zvýhodněných podmínek bydlet například policisté, učitelé nebo zdravotníci.

O úvěry a dotace žádají městské obvody, obce i další samosprávy. Ty tvoří tři čtvrtiny všech žadatelů. Kromě nich se o peníze mohou ucházet i církve, spolky nebo soukromníci. Prostředky půjdou na novou výstavbu, nákupy bytů i na rekonstrukce budov.

Zájem žadatelů podle premiéra Petra Fialy (ODS) znamená, že zmíněná podpora výstavby zlevněných bytů zvýší dostupnost bydlení.

Ta v Česku patří dlouhodobě k nejhorším v Evropě. Byty jsou tak drahé, že na jejich koupi často nedosáhnou ani lidé s průměrnými příjmy. Kvůli tomu více Čechů končí v nájmu. Ani bytů na pronájem ale není dostatek, a tak i ony zdražují.

Městské bytové fondy jsou navíc po privatizacích z předchozích let nedostatečné. Vláda to chce kromě zmíněných dotací změnit i poskytnutím pozemků. Ministerstvo financí jich v majetku státu vytipovalo 200.

„Jednáme nyní intenzivně s Evropskou komisí, aby se nepotřebné pozemky státu mohly bezplatně převádět na obce právě na projekty dostupného nájemního bydlení,“ konstatoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Výběr článků

Načítám