Článek
„V posledních týdnech minulého roku probíhala intenzivní podpora všech nových ověřovatelů eDokladů. Zvláštní pozornost věnovala DIA obcím a jejich příspěvkovým organizacím, pro které připravila speciální webinář, a také volebním komisím,“ řekl Novinkám Ondřej Menoušek, ředitel odboru služeb eGovernmentu DIA.
Občanky v chytrém telefonu fungují od konce ledna minulého roku. Loni si aplikaci stáhlo přes 570 tisíc lidí. Aplikace usnadňuje identifikaci osob bez nutnosti mít u sebe plastovou verzi dokladu.
ZMĚNY V ROCE 2025: Pošta začne přijímat eDoklady
Od loňského ledna aplikaci přijímají ústřední orgány státní správy, například ministerstva, od dubna pak i policie v terénu, v červenci se přidaly například úřady práce nebo finanční a krajské úřady, dále soudy, Česká správa sociálního zabezpečení nebo obce s rozšířenou působností.
Česko je jednou z prvních zemí EU, která zavedla možnost prokázání totožnosti na místě prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Připravuje tak občany, státní i komerční sféru na zavedení evropské peněženky digitální identity po celé EU na konci roku 2026.
„Podstatné rozšíření míst, které eDoklady budou přijímat, usnadní lidem život. Plastové občanské průkazy samozřejmě zůstávají i nadále v platnosti,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.
Vedle občanského průkazu by mělo být během letošního roku možné nahrát do aplikace i řidičský průkaz, potvrzení o studiu nebo kartičku pojišťovny.
Někde se ale bez plastové občanky stále neobejdete. Vyžadují ji například supermarkety nebo hospodští při ověření plnoletosti, jak kritizují někteří mladší čtenáři v internetových diskuzích. Zákon obchodům a restauracím přijímání eDokladů neukládá, mohou k tomu časem přistoupit dobrovolně.