Článek
Ministerstvo zahraničí, které ve středu zorávu oznámilo, uvedlo, že prezidentovi doporučilo, aby souhlas k výstavbě ropovodu neudělil. Obama doporučení přijal. Podle ministerstva není stavba ropovodu není v národním zájmu, v samotném rozhodnutí však hrálo úlohu i to, že úřad prý neměl dost času na posouzení projektu.
O výstavbu ropovodu se ve Spojených státech vedou vleklé spory, kritici tvrdí, že důvody k jeho odmítnutí jsou čistě politické, přestože oficiální zdůvodnění je jiné. Přestože odmítnutí výstavby ropovodu není překvapivé, akcie kanadského podniku na zprávu reagovaly propadem skoro o pět procent, pak ale ztrátu smazaly.
Délka ropovodu, který měl vést přes území státu Nebraska, podle návrhu činila 2735 kilometrů. Část zařízení měla vést přes ekologicky citlivou oblast Sandhills, z které čerpá vodu osm amerických států. To byl i jeden z hlavních důvodů, kvůli němuž vláda loni na podzim oznámila, že rozhodnutí o výstavbě ropovodu učiní až v roce 2013. To by znamenalo po prezidentských volbách.
Nicméně zákonodárcům, kteří projekt podporují, se na konci loňského roku podařilo do zákona o snížení daní vložit dodatek, v němž je uvedeno, že se má o ropovodu rozhodnout nejpozději letos v únoru.
Administrativa se kvůli ropovodu ocitla uprostřed sporu mezi dvěma nesmiřitelnými tábory: jedním jsou zástupci ekologických organizací, kteří ropovod nechtějí, druhým pak odboráři, kteří naopak tvrdí, že ropovod bude znamenat i nová pracovní místa. Mimo tento spor ještě stojí zásadní otázka ohledně dovozu ropy do USA. Kanada je blízkým spojencem USA a spolehlivým dodavatelem.