Článek
„Nedostali jsme se. Právní zástupce Liberty Ostrava nás poprosil, abychom odešli z věřitelského výboru. Považujeme to za naprosto skandální, protože zatím nebylo skončeno hlasování, a tím pádem jsme právoplatnými věřiteli Liberty Ostrava, v podstatě největšími věřiteli,“ potvrdil mluvčí Tamehu Patrik Schober.
Právě hlasování o vyloučení Tamehu ze seznamu věřitelů a také o návrhu restrukturalizačního plánu, který má Liberty Ostrava zachránit, bylo jediným bodem jednání. Mluvčí hutě Kateřina Zajíčková sdělila, že se Tameh rozhodli vyloučit ze zúženého okruhu dotčených stran z důvodu, že by otázka byla v konfliktu zájmu. V čem konflikt zájmů spočívá, neřekla.
„Právní zástupci Tamehu ani jiní právníci se s něčím takovým nikdy nesetkali. Vypadá to, jako kdybychom nebyli v právním státě. Budeme postupovat právní cestou, podáme nejspíš žalobu,“ doplnil Schober a dodal, že nepočítali, že Liberty zajde tak daleko.
Tameh Czech a Liberty Ostrava jsou ve sporu delší čas. Huť neplatila firmě za dodávky energií tak dlouho, až přestal v prosinci loňského roku Tameh do Liberty dodávat teplo a další energie a skončil v úpadku. Huť následně přerušila provoz a dosud jej plně neobnovila. Do práce nyní chodí zhruba 2100 z 5400 zaměstnanců, ti, kteří do práce nechodí, dosud dostávali 100 procent mzdy. Nyní to bude po většinu času už jen 70 procent.
Soud prodloužil ochranu pro huť Liberty Ostrava. Moratorium ji chrání před insolvencí i exekucemi
Před věřiteli, kterým dluží přes 16 miliard korun, chrání Liberty Ostrava už od konce roku všeobecné moratorium. Pro postupné obnovení výroby připravila huť restrukturalizační plán, souhlasit s ním ale musí většina věřitelů.
Plán má dvě varianty, varianta A vychází z obnovení spolupráce s Tamehem, plán B s Tamehem nepočítá. V případě varianty A chce huť vysokou pec, která je od října v takzvaném teplém útlumu, spustit v létě a pohledávky věřitelů splatit do jara 2026. U varianty B by dodávky energií od Tamehu nahradily dodávky odjinud a z nového energetického zdroje, Liberty by spustila vysokou pec na přelomu let 2024 a 2025 a pohledávky věřitelů splatila do konce roku 2025.
Tamehu se plán nelíbí
Podle Schobera je obava, jestli Liberty Ostrava míní plán vážně. „Protože tam jsou nesrovnalosti v rámci financování, není úplně pravda, že by se trh ozdravoval, a je otázka, jestli budou přiděleny emisní povolenky, se kterými Liberty Ostrava počítá,“ nastínil a doplnil, že je také nereálné, aby byl nový zdroj energií spuštěn k 1. lednu 2025, jak Liberty tvrdí. „Je to tak strašně náročná aktivita vůbec ten nový energo zdroj vyrobit a zároveň sehnat veškerá povolení… Možná ta povolení bude mít Liberty k 1. lednu 2025, ale ne ten energo zdroj. A zároveň je to obrovsky finančně náročné,“ poukázal.
Zda věřitelé umožní Liberty Ostrava restrukturalizační plán provést, bude jasné až ve druhé polovině dubna. Hlasovat o něm totiž mohou i korespondenčně až do 15. dubna. Mluvčí hutě Zajíčková nedávno uvedla, že se plán setkává s pozitivní odezvou věřitelů a že většina z nich s ním už vyslovila souhlas.
„Oni nás hodně jak kdyby tlačili, že už se hlasovalo korespondenčně, aspoň mám pocit, že třeba 90 procent věřitelů to už podalo korespondenčně, takže samotné fyzické hlasování tady bylo jenom takové kosmetické,“ řekl jeden z menších věřitelů huti Pavel Bánovský, majitel společnosti BANSTEEL, po pondělní schůzce. Ta trvala půlhodinu a po ní se zúčastnění věřitelé rozešli, aniž by byli ochotni cokoli komentovat.