Článek
S možností tištění peněz a jejich rozdělování přímo lidem kdysi přišel známý ekonom Milton Friedman a přirovnal ji ke shazování peněz z vrtulníku.
"Vrtulníkové peníze nejsou na stole, nediskutuje se o nich," řekl ve čtvrtek Praet. Minulý měsíc přitom uvedl, že ECB by o této extrémní formě uvolňování měnové politiky v případě mimořádných okolností teoreticky mohla uvažovat.
"Všechny centrální banky to mohou dělat. Můžete vydávat oběživo a rozdělovat ho lidem. To jsou vrtulníkové peníze," řekl v březnu Praet italskému listu La Repubblica.
"Otázkou je, zda a kdy je vhodné uchýlit se k takovémuto nástroji, který je opravdu extrémní," dodal.
Eurozóna v březnu již druhý měsíc po sobě zůstala v deflaci. Meziroční tempo poklesu spotřebitelských cen nicméně zpomalilo na 0,1 procenta z únorových 0,2 procenta. Vyplývá to z odhadu Eurostatu.
Pimco: Vyvolalo by to hyperinflaci
Přední světový dluhopisový fond Pimco koncem března vyzval centrální banky, aby o tištění peněz a jejich rozdělování přímo lidem neuvažovaly. Varoval, že vrtulníkové peníze by mohly vyvolat hyperinflaci.
Pimco upozorňuje, že podle jeho výzkumů byla podobná metoda od konce 18. století použita v 56 případech, od Francie v roce 1795 až po Zimbabwe v roce 2007, a pokaždé měla velmi vážné dopady.
"Při pohledu do minulosti zjistíte, že pokaždé, když to centrální banky jen trochu zkusily, vznikla obrovská inflace," uvedl hlavní správce německého portfolia společnosti Pimco Andrew Bosomworth.
Vrtulníkové peníze by podle Bosomwortha znamenaly "krok do zcela nové fáze měnové politiky vyznačující se obrovským množstvím nejistoty".
Související téma:
ECB se v březnu rozhodla podpořit hospodářský růst a inflaci v eurozóně snížením všech svých úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru.