Článek
„Je pravda, že je to třetí spalovna na celkem malém území. Jedna se plánuje v pražských Malešicích, další u Mělníka a třetí tady u nás. Ale malešická spalovna ani Praze nebude stačit a do mělnické elektrárny se má vozit odpad spíš ze severní části Čech,“ řekl Právu místostarosta Neratovic Ladislav Židoň (Společně pro Neratovice), který má ve městě na starosti odpadové hospodářství.
Vzhledem k tomu, že spalovna firmy FCC má, podle zveřejněných dokumentů v rámci posuzování a schvalování záměru, ročně zpracovat až 160 tisíc tun odpadu a samotné Neratovice se sousední Libiší ho vyprodukují zhruba 5,5 tisíce tun, je patrné, že se bude muset odpad svážet ve velkém z mnoha dalších měst. „Chceme záruku, že se nebude dovážet ze zahraničí,“ dodal místostarosta Židoň.
Dopravní zátěž
To firma nemá podle svého vyjádření v úmyslu. Podle Karla Hlaváčka z FCC má zařízení zabírat 4 hektary, celý areál Spolany má 260 hektarů. Aktuálně odhadovaná výše investice je podle Hlaváčka přibližně šest miliard korun. Ze zpracovaného odpadu by měla vznikat technologická pára a elektřina pro Spolanu. „Náš plán je 160 tisíc tun odpadu za rok,“ uvedl podle ČTK Hlaváček. Předpoklad zahájení provozu spalovny je v roce 2029, veškerou vyrobenou energii má dodávat Spolaně.
Problém s projektem má i obec Libiš, na jejímž katastrálním území má spalovna stát. „Lidé tady podepisují i petici, nechtějí, aby bylo zdejší životní prostředí ještě víc zatíženo, než je,“ řekla Právu starostka Libiše Pavlína Komeštíková (Nový rozvoj).
Spolana se z minulosti potýká se starými ekologickými zátěžemi. „Nevím, jestli je bezpečné spojovat spalovnu odpadu s chemickým provozem,“ dodala starostka. Velkou obavu mají i z dopravního zatížení. Podle dokumentace by se dalo po železnici vozit maximálně 30 procent odpadu, takže většina materiálu by se navážela v nákladních autech. Podle propočtů by jich do spalovny denně přijíždělo kolem třiceti. „Ještě víc jich má být při výstavbě. Pro lidi ze zdejších nemovitostí to bude velká zátěž, další decibely z dopravy,“ upozornila Komeštíková. „Už teď jsou na Pražské ulici překračovány hlukové limity,“ doplnila místostarostka Jaroslava Holinová (Libišské ženy).
Tahanice o odpad
Projekty spaloven se vyrojily kvůli tomu, že po roce 2030 bude podle legislativy zakázané skládkování a veškerý odpad se musí zpracovat. Ve středních Čechách už se mluví o pěti spalovnách. Kromě zmíněných na Mělnicku a v Praze se uvažuje o další v Příbrami nebo Mladé Boleslavi, kde už začala fungovat bioplynová stanice, která zpracovává biologický odpad a v následujících letech tu mají vzniknout i další linky a zařízení na další zpracování odpadu. Projekt energetického využití odpadu plánuje i energetická skupina ČEZ v areálu elektrárny Mělník.
Tam se má na teplo a elektrickou energii proměnit až 320 tisíc tun nerecyklovatelného odpadu. Tato kapacita by měla pro Mělnicko a část severních Čech stačit. „Další spalovnu na tak malém území už nepotřebujeme, neměl by být problém vozit zdejších pět tisíc tun do mělnické elektrárny,“ namítala místostarostka Libiše Holinová.