Článek
Rozhodnutí o pevném termínu hlasování prosadila vládní koalice poté, co opozice vetovala její snahu o to, aby se o reformě jednalo i ve středu po 14. hodině odpolední. „Tím jste prokázali, že vám vůbec o diskusi nejde,“ odůvodnil pevný páteční termín předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
Vzbudil svou řečí mezi opozicí pozdvižení. Ta totiž mimo jiné kritizovala jeho pozměňovací návrh, kterým se sníží okruh náročných profesí s nárokem na předčasnou penzi bez krácení ze čtvrté a části třetí rizikové skupiny pouze na čtvrtou skupinu. Tedy asi ze 120 tisíc na 15 tisíc lidí.
„Pan poslanec Jakob tady není schopen obhájit svůj návrh a bude mluvit o tom, že nejsme ochotni diskutovat,“ řekl Aleš Juchelka (ANO).
Vyšší důchodový věk i stejné penze manželů. Co změní důchodová reforma
„Je výrazně lepší to neřešit v průběžném systému, ale v rámci třetího pilíře tak, aby zaměstnavatelé přispívali konkrétním zaměstnancům, kteří tu práci vykonávají,“ vystoupil nakonec Jakob.
S pozměňovacím návrhem však po jeho zveřejnění měla problém i část koaličních poslanců. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se ale na řešení situace shodli minulý týden předsedové koaličních poslaneckých klubů. Pracovníkům spadajícím do třetí kategorie rizik budou podle něj zaměstnavatelé přispívat na individuální účty v penzijním spoření.