Článek
„Podle informací, které mám, je odhad, že ta zakázka nás bude stát třetinu původní ceny,” řekl Babiš. Původní návrh počítal s náklady 402 milionů korun. Babiš kvůli tomu kritizoval a následně i odvolal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO).
Dzurilla upřesnil, že vybudování systému pro elektronické dálniční známky bude stát 40 milionů korun, následný provoz 88 milionů. Státní správa podle něj nepřevzala celý systém, který zdarma vytvořili účastníci hackatonu, využije ale některé jeho prvky, například uživatelské rozhraní.
Zdrojové kódy programu má stát podle Dzurilly k dispozici a nyní řeší způsob jejich využití, včetně spojených právních otázek. O rozsahu zapojení materiálu, který programátoři vytvořili, bude definitivně jasno první březnový týden.
Elektronické dálniční známky u sousedů: fungují už roky a kontrolují je kamery
Podle Dzurilly bude systém pro elektronické dálniční známky součástí Portálu občana, který má lidem umožnit digitální komunikaci se státní správou. Řidiči budou prostřednictvím portálu dostávat upozornění na blížící se konec platnosti dálniční známky a budou ji tam moct koupit.
Dzurilla připomněl, že v současnosti má k Portálu občana přístup zhruba půl milionu lidí s digitální identitou, do konce roku by se tento počet měl zdesetinásobit, protože se lidé budou moct přihlašovat i pomocí svých přihlašovacích údajů pro elektronické bankovnictví.
Vláda kvůli kontroverzní zakázce, jež zlomila vaz nyní již bývalému ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO), rozhodla, že od února musí ministerstva předkládat všechny zakázky na informační technologie odboru hlavního architekta eGovernmentu na ministerstvu vnitra.
Babiš v pondělí řekl, že bude chtít příští týden od všech ministrů znát veškeré IT zakázky, které zadali od svého nástupu do funkce nebo jejichž zadání zvažují.