Článek
„Ceny bytů by měly narůst o dalších sedm procent,“ uvedl Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.
Podobným tempem rostou nabídkové ceny novostaveb i letos. Podle nejnovější statistiky developerských společností Central Group, Skanska Residential a Trigema nabízeli stavitelé během léta nové pražské byty v průměru za 160 720 korun za metr čtvereční. Nemovitost s rozlohou 70 metrů čtverečních tak vyšla na více než 11 milionů korun.
K pokoření stávajících maxim došlo i v Brně. Podle analýzy developera Trikaya tam průměrná nabídková cena nových bytů ve třetím kvartále překonala 131 tisíc korun za metr čtvereční. Zmíněný modelový byt tak vyšel na 9,2 milionu korun.
Dostupnost bytů zhoršuje slabá výstavba i nízké české mzdy
Nabídková cena odráží hodnotu ještě neprodaných bytů, které byly ve třetím čtvrtletí v inzerátech. Prodejní cena vypočítaná z již udaných bytů činila v Praze v průměru přes 152 tisíc korun za metr čtvereční, asi o čtyři procenta více než o rok dříve. V Brně stály prodané byty 124 500 Kč za metr.
Zvyšovat ceny umožňují developerům velmi silné prodeje. Ty se letos blíží roku 2021. Tehdy lidi k horečnému shánění nemovitostí motivovaly extrémně nízké úrokové sazby hypoték. Nyní se snaží využít mírného zlevnění úvěrů k tomu, aby nakoupili dříve, než reality výrazněji zdraží.
Od července do září prodali developeři v hlavním městě 1850 bytů, jen o 50 méně než ve druhém čtvrtletí. Běžně přitom třetí kvartál bývá výrazně slabší, například kvůli letním dovoleným.
„Současná poptávka je zhruba o třetinu vyšší, než bývalo běžné před covidem, a vysoce převyšuje úroveň nabídky. A to i přes to, že na trh šlo v poslední době rekordní množství nových bytů kvůli odložené nabídce z předchozího období,“ prohlásil Dušan Kunovský, šéf developera Central Group.
Návrat kupců s hypotékou
Podle Petra Michálka, předsedy představenstva Skanska Residential, by letos developeři mohli prodat kolem sedmi tisíc bytů. Ve zmíněném roce 2021 udali 7450 bytů.
Největší vliv na sílící poptávku má právě zmíněný návrat lidí financujících nákup bytu hypotékou. Zatímco během uplynulých dvou let tvořili výraznou menšinu, nyní jich je zhruba 60 procent. „V některých našich projektech to je i 80 procent,“ dodal Michálek.
Silnější zájem o nemovitosti mají i realitní fondy a další velké investiční skupiny, které v nich vidí příležitost, jak zhodnotit finance.
Hradil připomněl, že zesílená poptávka naráží na dlouhodobě nedostatečnou nabídku. Také to k současnému růstu cen přispělo. Změnu experti v blízké době neočekávají.
„Chuť developerů do výstavby je obrovská, ale situace v posledních měsících okolo legislativy povolovacích procesů jim práci nijak neulehčuje. Nabídka nemovitostí v dlouhodobém horizontu tedy nijak zásadně neporoste,“ uvedl Michal Vacek, ředitel poradenské společnosti CEEC Research.