Článek
Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Naděje dožití podle nich překročily úroveň z předcovidového roku 2019. Průměrný věk, jehož se lidé v Česku mohou dožít, je tak nejvyšší v historii.
Ještě před padesáti lety byla naděje dožití u mužů 66,5 roku, u žen pak 73,7 roku. Od počátku tohoto století vzrostla u mužů celkově o 4,87 roku, u žen o 4,27 roku. „Důvodů je několik. Rozvíjí se lékařská péče, lidé více pečují o své zdraví, velká část z nich se také zdravěji stravuje,“ okomentoval data demograf Tomáš Fiala z Vysoké školy ekonomické.
Aktuální hodnota v Česku je však stále zhruba o 1,5 roku nižší než průměrná hodnota v Evropské unii. V té je Česko až na 18. místě. Nižší hodnoty mají pouze postsocialistické členské země kromě Slovinska, kde je naděje dožití o dva roky vyšší.
Stanjura: Prodlužování důchodového věku bude bolet nejméně
Zvyšování důchodového věku
Data zveřejněná statistiky jsou důležitá nejen z pohledu vývoje celkové populace, ale i kvůli penzijnímu systému a věku pro odchod do penze. Ten je v současnosti zastropován na 65 letech, ale vláda ho chce prolomit.
Nově by se na základě dat statistického úřadu lidé dozvídali svůj věk odchodu do penze v padesáti letech tak, aby v penzi strávili v průměru 21,5 roku.
„Podle aktuálního návrhu důchodové reformy by se měl důchodový věk zvyšovat podle toho, jak se zvyšuje naděje dožití podle průměrné hodnoty za muže a ženy ve věku padesáti let. V roce 2023 bylo dosaženo hodnoty 31,41 roku, která je o více než patnáct měsíců vyšší než v roce 2015,“ propočetl nová data Fiala.
Ve vyšším věku budou lidé odcházet do důchodu handicapovaní a vyčerpaní, říká geriatrička
Podle dříve zveřejněných dat by měl jít ročník 1965 do penze v 65 letech, ročník 1972 pak v 65 letech a sedmi měsících.
Pokud bude reforma v navrhované podobě schválena, měl by podle něj ročník narození 1973 odcházet do důchodu v 65 letech a 9 měsících. Pro řadu následujících ročníků lze očekávat zvyšování důchodového věku vždy o dva měsíce pro každý ročník.
Novela s důchodovou reformou je nyní ve Sněmovně, kde čelí kritice opozice. Ta poukazuje na to, že opomíjí naději dožití ve zdraví. Ale změnit ji může pozměňovacím návrhem i sama koalice. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si totiž ještě chce propočítat návrh České demografické společnosti, podle nějž by se důchodový věk od ročníku 1966 zvyšoval každý rok pouze o měsíc, aby lidé strávili v důchodu zhruba čtvrtinu života.