Hlavní obsah

Nová cla: Ochromený obchod, zdražené zboží a vysoká inflace

1:50
1:50

Poslechněte si tento článek

Dovozní clo funguje podobně jako daň. Musí ji uhradit dovážející společnost – v tomto případě společnosti v USA. Vyšší náklady dovozní společnosti přenesou na spotřebitele a v důsledku toho vzrostou ceny a tím by se mohla zvýšit inflace, upozorňují analytici německého týdeníku Focus.

Foto: Damian Dovarganes, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Vzhledem k tomu, že se očekávají proticla a vyvážející společnosti budou pravděpodobně čelit ztrátě tržeb, mohlo by to vést k poklesu výroby a možnému rušení pracovních míst, což může zatížit ekonomiku jako celek.

Eskalující obchodní konflikt mezi USA a EU bude mít proto dopad na všechny spotřebitele v Unii, píše web týdeníku Focus.

Zavádění cel v minulosti například zasáhlo a zhoršilo průběh světové hospodářské krize, kterou v roce 1929 odstartoval krach na newyorské burze. Krize z USA, největšího světového věřitele, se rozšířila i do Evropy. Podíl na šíření krize do světa měly také kroky tehdejší americké vlády, která zavedla drastická ochranářská opatření na dovozy do USA.

V květnu 1931 totiž vstoupil v platnost Smootův-Hawleyův zákon, který zvýšil americká cla na více než 20 tisíc druhů dováženého zboží. Sazby podle tohoto zákona, s výjimkou bezcelních dovozů, byly druhé nejvyšší v historii Spojených států a posléze je napodobila řada dalších zemí, což zásadně ochromilo mezinárodní obchod a zhoršilo průběh krize.

Výběr článků

Načítám