Článek
Profesor Phelps, který studoval na univerzitách v Amherstu a na Yale, učí na Columbijské univerzitě v americkém státě New York. Královská akademie věd uvedla, že jeho práce prohloubila pochopení vztahu mezi krátkodobými a dlouhodobými vlivy hospodářské politiky. Jeho práce popisuje důvody, proč dnešní nízká míra inflace vede k očekávání nízké inflace i do budoucna, a ovlivňuje tak budoucí rozhodování vlád.
Je již šestým Američanem, kterému byla udělena Nobelova cena za rok 2006. Letos bude udělena ještě Nobelova cena za mír a za literaturu.
Cena za ekonomii je nejmladší
Nobelova cena za ekonomii je nejmladší ze všech Nobelových cen, které komise uděluje na počest švédského vědce Alfreda Nobela. Poprvé se tak stalo v roce 1969. Letošní volba jen potvrdila naprostou nadvládu amerických vědců v této oblasti lidského bádání. Více jak dvě třetiny všech laureátů této ceny jsou Američané či vědci pracující ve Spojených státech.
Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získali letos Američané Andrew Fire a Craig Mello. Oceněn byl jejich výzkum v oblasti genetiky. [celá zpráva] Letošní Nobelova cena za fyziku byla také udělena dvěma Američanům. [celá zpráva] Nobelovu cenu za chemii dostal také Američan Roger Kornberg. [celá zpráva]
Loni získali Nobelovu cenu také Američané za přínos k aplikaci teorie her. [celá zpráva]