Článek
Od roku 2015 do roku 2022 bylo z rozpočtu a z fondů Evropské unie uvolněno na tyto projekty 5,1 miliardy korun. Ty byly použity na pořízení techniky, modernizaci vzdělávacích a výcvikových středisek a na stavební úpravy stanic. Celkem bylo podpořeno 293 projektů především Hasičského záchranného sboru.
Policie podala 10 žádostí za zhruba 170 milionů korun, které však nebyly realizovány, neboť MV včas nevymezilo potřeby policie a po jejich aktualizaci již byly finance vyčerpány jinými složkami IZS.
Zatímco hasiči si tak pořídili techniku prostřednictvím 171 projektů za 1,658 miliardy korun, policie žádnou techniku nepořídila. Zdravotnická záchranná služba realizovala dva projekty za 101 milionů korun.
Armáda vyhazuje peníze za opravy zastaralých aut
Kontroloři konstatovali, že MMR stanovilo cíle podpory bez znalosti skutečných potřeb složek IZS a ani způsob sledování cílů a dopadů nebyl ideální.
„Například u metodiky výpočtu naplnění indikátoru ‚připravenost složek IZS‘ je osoba, jež absolvuje výcvik, započtena tolikrát, kolikrát výcvik absolvovala. Tato metodika sice informuje o počtu (i duplicitním) absolvování výuky a výcviku, nikoli však o tom, v jaké míře tyto aktivity přispívají ke zvýšení připravenosti k řešení a řízení rizik a katastrof,“ konstatoval NKÚ s poukazem na skutečnost, že tento indikátor byl již dva roky před koncem programového období splněn na téměř 200 procent.
Zároveň NKÚ uvedl, že při kontrole devíti příjemců nezjistil pochybení a prostředky byly čerpány efektivně a účelně.