Článek
Jako příklad uvedl podporu výstavby prostřednictvím půjček ze Státního fondu rozvoje bydlení nebo stavby bytů, které budou stavebníci financovat ze státem dotovaného stavebního spoření.
"My se domníváme, že nejjednodušší systém je v pětiprocentní sazbě ponechat všechnu výstavbu, která je nějakou formou, byť nepřímo, podporována z veřejných zdrojů, čili ta definice bude velmi široká a bude pokrývat velkou část výstavby nových bytů, bytových domů i jiných domů," řekl Sobotka.
Premiér Jiří Paroubek v České televizi uvedl, že vláda nejpozději do dvou týdnů rozhodne, co bude považovat za tzv. sociální bydlení. Návrh je podle Paroubka už "v jasnějších konturách" propracován.
Český souhlas je v Bruselu očekáván
Sekretariát Rady EU i Evropská komise počítají po sobotních výrocích premiéra Jiřího Paroubka s tím, že ČR bude v neděli formálně souhlasit s dohodou 22 zemí o režimu snížené sazby DPH z úterý. [celá zpráva] Pochybnosti naopak panují kolem Polska, které zatím nijak nereagovalo.
"Čekáme na Polsko a na Kypr. Mají čas do půlnoci a zatím není jasné, zda a kdy se vysloví. Máme za to, že pokud nepřijde žádná odpověď, budou trvat na odmítavé pozici a dohoda nebude platit," řekl rakouský mluvčí Nikola Donig. Připustil, že Kypr není považován za takový problém jako Polsko.
Česká republika se tento týden podle zdrojů EU dohodla s Evropskou komisí, s předsedajícím Rakouskem a také s Německem, které mělo největší výhrady k pokračování přechodných období, na takovém pojetí předpisů EU o dani z přidané hodnoty, které Praze umožní zatěžovat výstavbu bytů a domů i po roce 2007 ve většině případů nadále sníženou pětiprocentní sazbou.