Článek
„Pozorujeme trend pomalu rostoucí nezaměstnanosti. Tu ale na jaře zmírní nastupující sezonní práce, které využívají přirozeně více muži než ženy. Situace v Česku a v celoevropském kontextu je ale i podle dlouhodobých dat velmi dobrá,“ okomentoval data generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.
Pozitivní je podle něj i to, že proti lednu o více než pět procent, tedy o 4739, vzrostl počet volných míst, která úřad eviduje.
Na jedno volné pracovní místo v Česku připadá v průměru zhruba 3,7 nezaměstnaného. Mezi jednotlivými regiony se ale situace značně liší. Zatímco na Karvinsku připadá na jednu nabídku v průměru 27,1 uchazeče o práci a na Děčínsku 15,2, tak v okrese Mladá Boleslav je to jen 0,7.
Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank za únorovým výsledkem stojí jak obvyklé sezonní faktory, tak slabý výkon některých částí ekonomiky.
„Propouštění zřejmě pokračuje především z průmyslu, a to v důsledku momentální nízké poptávky i strukturálních změn. To se projevuje vyššími přírůstky počtu nezaměstnaných v okresech s průmyslovým zaměřením oproti ostatním,“ uvedl.
Někteří analytici pak uvádějí, že se únorový nárůst poněkud vymyká tuzemským zvyklostem, když nezaměstnanost v tomto měsíci spíše stagnuje nebo mírně klesá.
„Spíše než o vlny propouštění se prozatím ovšem jedná spíše o nenahrazování přirozeně odcházejících pracovníků a omezené přijímání těch nových,“ konstatoval Vít Hradil ze společnosti Cyrrus.
O zprostředkování zaměstnání a zařazení do evidence Úřadu práce žádají v současné době zejména lidé, kteří přicházejí například z oblasti maloobchodu, velkoobchodu, výroby kovových konstrukcí, vzdělávání, veřejné správy a obrany a výroby potravin.
Nejvyšší nezaměstnanost je v Ústeckém kraji, kde činí 6,6 procenta. Následuje Moravskoslezský kraj s 6,1 procenta a Karlovarský kraj s 5,3 procenta. Na opačném konci žebříčku je Praha s nezaměstnaností 2,9 procenta a Středočeský kraj s 3,5 procenta.
Volná místa jsou hlavně pro manuálně pracující
Pokud jde o volná místa, mají zaměstnavatelé nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, o kuchaře, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče. Jedná se tak většinou spíše o nízkokvalifikované pozice. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze a ve Středočeském kraji.
V dalších měsících se podle ekonomů dá očekávat pokles nezaměstnanosti, protože se naplno rozjedou sezonní práce. „Ale nezaměstnanost sníží jen dočasně. Dokud se ekonomika pořádně nerozjede, nepoleví ani tlak na propouštění a nebudou vznikat ve větší míře ani nová pracovní místa,“ predikuje Petr Dufek z Banky Creditas. Na konci roku tak očekává míru nezaměstnanosti ve výši 4,5 procenta.