Článek
Na trhu práce firmy nejvíce hledají zaměstnance zejména ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví, dlouhodobě pak kvalifikované řemeslníky.
Stále je poptávka také po sezonních pracích ať už v zemědělství, lesnictví, či v potravinářské výrobě a obchodu. V příštích měsících s útlumem těchto pozic však ÚP očekává, že nezaměstnanost vzroste. Jedná se o klasickou vývojovou křivku.
Tradičně nejvyšší nezaměstnanost panuje v Ústeckém kraji, kde její míra v říjnu dosáhla 5,4 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost vykázaly hned čtyři kraje: Zlínský, Vysočina, Jihočeský a Plzeňský (shodně 2,6 %).
Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku v říjnu 0,9 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s téměř deseti uchazeči na jednu pozici. Naproti tomu nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadalo na Mladoboleslavsku, a to 0,2 uchazeče na jedno místo.
Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Česku v říjnu 237 303.
Loni v říjnu byla míra nezaměstnanosti v Česku stejná jako letos, tedy 3,5 procenta. Bez práce bylo tehdy 255 792 lidí a volných míst bylo 297 360.