Článek
Nezaměstnanost je v Řecku na vzestupu hlavně kvůli drastickým úsporným opatřením, která vedou k poklesu poptávky. Firmy jsou pak nuceny omezovat výrobu a propouštět. Velká část propuštěných je ale ze státních institucí a dalších úřadů.
Ze zmíněných více než 307 000 lidí, kteří během roku přišli o práci, jich více než 27 000 spadá do posledních dvou měsíců. Tedy do března a dubna letošního roku. Za pouhé dva měsíce se tudíž počet nezaměstnaných zvýšil o další 2,5 procenta.
Řecko se od května 2010 spoléhá na zahraniční finanční pomoc. Bez ní by bylo jen těžko schopné hradit splatné závazky. Výměnou za mnohamiliardovou pomoc ale musely Atény slíbit hluboké reformy, včetně úsporných opatření a snižování platů ve státní správě. Řecká vláda zvýšila daně a naopak snížila důchody a další dávky.
Dosavadní opatření Řecko zavedla do ještě hlubší hospodářské krize. Řecko je v recesi už pátým rokem, v posledních dvou letech je ale situace ještě horší. Míra nezaměstnanosti v zemi je nyní na zhruba dvojnásobku průměrné nezaměstnanosti zemí eurozóny.