Článek
O tom, že se nezaměstnanost v lednu opět zvýšila, už na počátku února informovala ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Bez bližších podrobností tehdy ale uvedla, že narostla na 4,4 procenta a podle ní bude trend růstu nezaměstnanosti v dalších měsících zřejmě pokračovat.
Ve srovnání s loňským lednem se nezaměstnanost zvýšila o 1,2 procentního bodu. Počet lidí bez práce vzrostl o 78 837, naopak o 15 966 ubylo volných míst k práci.
Trh práce se zatím výrazněji nepohnul
Ve větší míře v evidenci úřadů v lednu skončili lidé, kterým na konci roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Podnikání přerušila i část živnostníků. "Koronavirus se podepsal především v oborech, které nejdříve postihlo nařízené uzavření provozů jak v první, tak i ve druhé vlně. Řeč je o oblastech, jako jsou například služby, pohostinství, lázeňství, kultura, prodej nebo volnočasové aktivity, včetně horských středisek," uvedl generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.
Na jedno volné místo v průměru připadá nadále 0,9 uchazeče. Mezi regiony jsou však velké rozdíly. Zatímco v okrese Praha-východ je to v průměru 0,2 zájemce, na Karvinsku připadá na jedno místo téměř deset uchazečů.
Nezaměstnanost v prosinci vzrostla na čtyři procenta
Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v lednu všech 77 okresů. Nejvíce, o 19,4 procenta, stoupla na Jindřichohradecku. Následuje okres Písek, kde přibylo v evidenci pracovních úřadů 18 procent lidí.
Podle ekonoma BHS Štěpána Křečka nedochází díky opatřením na podporu pracovního trhu v ČR k masovému propouštění. „Některé pracovní pozice se však přetvářejí do zombie podoby a přežívají jen díky státní podpoře. Můžeme proto předpokládat, že současná data o nezaměstnanosti jsou zkreslená. Skutečný stav na trhu práce se dozvíme, až budou programy na podporu pracovního trhu ukončeny. To však může být doprovázeno skokovým růstem nezaměstnanosti,” napsal Novinkám.