Článek
Naopak se zvýšil počet volných pracovních míst – meziměsíčně o 1832, meziročně pak o 15 134. Celkem jich zaměstnavatelé prostřednictvím úřadu nabízeli 56 556.
Výsledky překonaly odhady analytiků, podle nichž měla nezaměstnanost stagnovat.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Podle úřadu práce přispěly k oživení končící dovolené a pokračující sezónní práce.
Meziročně nezaměstnanost klesla o 0,3 procentního bodu.
Nejpočetnější skupinu nově zaevidovaných absolventů tvořili hlavně středoškoláci – bývalí studenti ekonomických oborů, hotelnictví nebo gymnázií. Nejméně pak bylo vysokoškoláků.
Absolventi sháněli práci už v létě
„Je pravidlem, že v září řady absolventů na úřadu práce vždy zesílí, a jinak tomu nebylo ani letos. Ve srovnání s loňským rokem je jich ale výrazně méně a na celkové nezaměstnanosti se výrazně nepodepsali. Důvodem je fakt, že do evidence tentokrát přicházeli už v průběhu léta, což svědčí o jejich rostoucí zodpovědnosti, a také znatelný pokles evidovaných učitelů a pedagogických pracovníků, kteří opět nastoupili do zaměstnání,“ uvedla ředitelka úřadu Marie Bílková.
Nejvyšší byla míra nezaměstnanosti opět v Ústeckém kraji, a to 10,6 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl tradičně v Praze, a to 5,2 procenta.
V říjnu bude nezaměstnanost podle ředitelky Úřadu práce ČR Marie Bílkové stagnovat nebo mírně růst, a to kvůli utlumování sezónních prací a ukončování pracovních poměrů na dobu určitou. S největší pravděpodobností se ale podle ní nedostane na loňské hodnoty.
„Situace na pracovním trhu se od začátku letošního roku pomalu zlepšuje. Na jedno volné pracovní místo v září připadalo devět uchazečů, což je nejnižší počet od roku 2009,“ řekl Novinkám analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
„Nová pracovní místa v posledních měsících vznikala především ve zpracovatelském průmyslu, avšak se sílící domácí poptávkou lze očekávat tvorbu nových míst i v oblasti služeb. Navzdory optimistickým předpokladům si však na výraznější pokles podílu nezaměstnaných osob pod sedmiprocentní hranici budeme muset počkat až do roku 2015,“ dodal.