Článek
„V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezónní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence Úřadu práce ČR a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených,” uvedla šéfka úřadu Kateřina Sadílková.
„V některých regionech se na vývoji podepsalo též aktuální zpomalení růstu průmyslu,“ dodala s tím, že čerství absolventi škol začnou statistiku výrazněji ovlivňovat až v září.
Podíl nezaměstnaných žen vzrostl na 3,1 procenta a mužů na 2,4 procenta.
Nízká nezaměstnanost Jindřichově Hradci, vysoká v Karviné
Nejnižší nezaměstnanost vykázaly okresy Praha-východ a Jindřichův Hradec (oba 1,2 procenta), Rychnov nad Kněžnou (1,3 procenta), Pelhřimov (1,4 procenta) a Praha-západ (1,5 procenta).
Naopak s nejvyšší nezaměstnaností v republice se potýkají okresy Karviná (6,7 procenta), Ostrava - město (5,2 procenta), Most (4,9 procenta), Chomutov (4,8 procenta), Bruntál a Ústí nad Labem (oba 4,6 procenta).
Podíl nezaměstnaných dosáhl minima
„Podíl nezaměstnaných dosáhl svého minima v červnu, další pokles už neočekáváme,” uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke.
„Ekonomika zpomaluje a pomalým tempem se bude uvolňovat i trh práce. Přesto podíl nezaměstnaných bude tento rok nejnižší v historii, když se v průměru bude pohybovat pod třemi procenty,” dodala.
V červnu poklesl počet pracovních míst
Analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková připomněla, že v červnu došlo poprvé od zimy 2016 k poklesu počtu pracovních míst.
Poslední letní pokles počtu pracovních míst byl zaznamenán v roce 2013
„Přitom letní měsíce jsou charakteristické zvýšenou poptávkou po nových pracovnících především kvůli sezónním pracím v zemědělství či stavebnictví,” uvedla.
„Poslední letní pokles počtu pracovních míst byl zaznamenán v roce 2013. Tento měsíc však došlo k jejich opětovnému nárůstu a červnový propad se tak vyrovnal,” doplnila Jelínková.
„Prozatím se tedy nepotvrdilo, že by šlo o dlouhodobější trend, který by naznačoval, že by se globální nejistoty a riziko výraznějšího zpomalení Německa a potažmo Česka začalo projevovat v očekávání zaměstnavatelů. V takovém případě by již neměli tendenci nabírat nové zaměstnance v doposud pozorovaném množství,” vysvětlila.
Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce |
---|
Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. Rozdílnou metodiku používá Český statistický úřad (ČSÚ). |
ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních. |
Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt. |
Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety. |