Článek
V uplynulém měsíci evidovaly úřady práce celkem 346 552 volných pracovních míst, což je o 6633 více než v dubnu a o 63 309 více než před rokem.
„V řadě regionů je podíl nezaměstnaných osob na historických minimech. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a pracovní trh ovlivňují i sezónní práce, které jsou v plném proudu,” uvedla ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.
Jak upozornil ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda, nezaměstnanost pokořila další rekord a nyní je na nejnižší úrovni od druhé poloviny 90. let.
„Česká republika nadále vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti nejen v rámci Evropské unie, ale také v rámci zemí OECD. Z členských států této organizace mají srovnatelně nízkou míru nezaměstnanosti pouze Japonsko a Island,” zdůraznil ekonom.
Nejnižší míra nezaměstnanosti je v Pardubickém, Plzeňském a Jihočeském kraji - méně než dvě procenta. Nejvyšší je v Moravskoslezském kraji - 4,2 procenta.
Nízká nezaměstnanost trápí mnoho firem, které těžko shánějí lidi. Firmám nejvíc chybí kvalifikovaní řemeslníci, dělníci, ale také odborníci v informačních technologiích.
Anketa
Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce |
---|
Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. Rozdílnou metodiku používá Český statistický úřad (ČSÚ). |
ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních. |
Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt. |
Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety. |