Článek
V zaměstnanosti se již začínají projevovat sezonní práce například ve stavebnictví nebo službách. „Sledujeme ale rozdíly napříč regiony a požadavky firem u volných míst se často nepotkávají s kvalifikací pracovníků, kteří hledají práci. Klíčem je rekvalifikace uchazečů i spolupráce se zaměstnavateli,“ uvedl generální ředitel ÚP ČR Daniel Krištof.
Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek ale poukázal na to, že počet nezaměstnaných zůstal i po zahájení sezónních prací nad hranicí 300 tisíc, „což nastalo historicky pouze jednou, a to v roce 2021. Pokles počtu lidí bez práci menší než letos byl v březnu k vidění rovněž jen jednou, a to na začátku pandemie v roce 2020“, uvedl.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v březnu v Ústeckém kraji, a to 6,6 procenta. V Moravskoslezském kraji to bylo rovných šest procent a v Karlovarském 5,3 procenta. Naopak v Praze činila míra nezaměstnanost tři procenta, nejméně v Česku. Praha byla ale jediným regionem, kde se nezaměstnanost meziměsíčně zvýšila. Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v Česku v průměru zhruba 3,5 uchazeče o zaměstnání.
Zaměstnavatelé mají nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o kuchaře, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, o řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče. Nejvíce míst nabízejí zaměstnavatelé v Praze, a to 23 480. Následuje Středočeský kraj s téměř 16 000 volnými pozicemi.
Firmy však stále bojují s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, ať už se jedná o technické profese, zdravotní sestry nebo sociální pracovníky, podotkl Martin Jánský, generální ředitel poradenské společnosti Randstad Česká republika.
„Situaci komplikuje i fakt, že dostupní kandidáti často nemají potřebné dovednosti a rekvalifikace zatím nestačí nahrazovat aktuální potřeby trhu. Tuto dlouhodobě neuspokojovanou poptávku může v blízké budoucnosti vyvažovat stále významnější využívání umělé inteligence (AI), která již dnes některé činnosti nahrazuje,“ dodal Jánský s tím, že tento trend lze pozorovat zejména v IT, kde AI pomáhá kompenzovat dlouhodobý nedostatek pracovníků.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) upozornil, že zájem o rekvalifikace roste. „Za první čtvrtletí tohoto roku prostřednictvím Úřadu práce ČR rekvalifikovalo téměř 15 000 klientů, kteří tak zlepšili svou pozici na trhu práce,“ podotkl ministr. Meziročně vzrostl v prvních třech měsících roku zájem o rekvalifikace o 68 procent.
Téměř tři čtvrtiny volných pracovních míst jsou určené pro uchazeče se základním či nižším vzděláním, bezmála 70 procent míst je vhodných i pro cizince.
Rizikem jsou cla na automobily
Rizikem nezaměstnanosti do dalších měsíců jsou americká cla na dovoz automobilů, protože česká ekonomika je dlouhodobě silně napojena na výrobu součástek pro zahraniční automobilky.
„Pokud nebude ze zámoří poptávka po vozech, sníží se také potřeba komponent a s tím spojená poptávka po pracovnících v českých továrnách. Takový vývoj by mohl znamenat další otřes pro už tak oslabený trh práce, zejména ve výrobních regionech,“ varoval Jánský.
Podle Sobíška se ale trendy na trhu práce nebudou zásadně měnit. „Ještě v dubnu a květnu zřejmě uvidíme pokles počtu lidí bez práci, a to díky sezónním trendům. Pak opět nastoupí lehký růst nezaměstnanosti. Celkový počet lidí bez práce nejspíš letos zůstane nad hranicí 300 tisíc,“ dodal.