Článek
Nezaměstnanost se tak v uplynulém měsíci vrátila na dosavadní nejnižší hodnoty z května a června letošního roku.
Zaměstnavatelé nabízeli v říjnu víc než 337 tisíc volných pracovních míst. V mezinárodním srovnání měla ČR podle posledních dostupných dat Eurostatu nejméně lidí bez práce v celé EU.
I v uplynulém měsíci trval zájem zaměstnavatelů o nové zaměstnance především v technických profesích na dělnických, ale i vyšších pozicích. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezona.
„Klesá jak počet, tak i podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů. Jen za uplynulý rok se snížil v meziročním srovnání podíl těch, kteří jsou bez práce déle než 12 měsíců, o 6,8 procentního bodu,” řekla ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. „Tato čísla potvrzují, že se daří umisťovat na trh práce i ty klienty, kteří kvůli různým bariérám dosud velmi obtížně hledali práci.”
Nejnižší nezaměstnanost je v Pardubickém kraji (1,8 procenta) a Praze, nejvyšší v Moravskoslezském kraji - 4,1 procenta.
„Míra nezaměstnanosti se pravděpodobně nachází na úplném dně. V dalších měsících se bude nezaměstnanost navyšovat s tím, jak bude klesat teplota a omezí se práce ve stavebnictví či zemědělství,” komentoval ekonom Komerční banky Michal Brožka.
„Nicméně s ohledem na snižující se aktivitu výrobního sektoru se domníváme, že míra nezaměstnanosti se bude v příštím roce mírně zvyšovat v důsledku zpomalení české ekonomiky,” dodal.
Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce |
---|
Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. Rozdílnou metodiku používá Český statistický úřad (ČSÚ). |
ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních. |
Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt. |
Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety. |