Hlavní obsah

Nevrácený přeplatek lze dát do záloh

1:54
1:54

Poslechněte si tento článek

Někteří dodavatelé energií otálí s navrácením přeplatků zákazníkům. Ty podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ), na nějž se nespokojení odběratelé obrací, dosahují mnohdy i desítek tisíc korun.

Foto: Profimedia.cz

Faktura za elektřinu

Článek

Obchodník sice přeplatek uvede ve vyúčtování i s datem splatnosti, termín ovšem nedodrží a se svými klienty následně nekomunikuje.

Lidé mohou podle regulátora v těchto případech obchodníkovi oznámit, že jim nebudou hradit zálohy na energie, neboť vůči nim započítávají pohledávku představovanou přeplatkem. V některých případech je také možné odstoupit od smlouvy. Je ovšem třeba postupovat velmi přesně.

„V první řadě by měl spotřebitel dodavateli vždy zaslat písemnou výzvu k uhrazení přeplatku. Pokud zůstane bez reakce, může dluh postupně umazávat ze záloh, na základě úkonu započtení, nebo může dluh vymáhat cestou sporného řízení,“ sdělila Novinkám členka Rady ERÚ Markéta Zemanová.

V případě započtení sdělí spotřebitel obchodníkovi, že zálohu neuhradí z důvodu, že vůči ní započítává pohledávku představovanou přeplatkem.

Vymáhání celého přeplatku je možné pouze formou exekuce přes soudního exekutora či soud. Je pro ni nutné disponovat exekučním titulem, většinou rozhodnutím o přiznání pohledávky. Toho se zákazník domůže u příslušného soudu prostřednictvím žaloby nebo u ERÚ v rámci návrhu na spor, který je mimosoudní obdobou žaloby.

Neuhrazený přeplatek v nezanedbatelné výši může být zároveň porušením smlouvy ze strany dodavatele. To zákazníkovi podle umožňuje od ní bez zbytečného odkladu odstoupit, pokud se protistrany nedomluví na jiném řešení, například na snížení záloh na další období.

Předčasné ukončení smlouvy na energie bude drahé. Sněmovna schválila vysoké pokuty

Ekonomika

Výběr článků

Načítám