Článek
Trump svými rozsáhlými cly zasáhl víceméně celý svět. Země, s nimiž mají údajně Spojené státy nejhlubší obchodní deficity, zatížil vyšší sazbou. To se týká zejména Asie. Třeba Čína dostala 34 procent (+20 % už dříve), ještě více to schytal Vietnam, který vyfasoval 46 procent. Na Evropskou unii pak Trump uvalil 20procentní clo.
Nejnižší sazba činí 10 procent a padla například na Velkou Británii nebo Austrálii. Zajímavostí ovšem je, že Bílý dům uvalil tarify i na vnější území Austrálie, kam spadají i neobydlené ostrovy.
Na seznamu jsou také malá nesamosprávná území, jako je Tokelau v jižním Pacifiku a Gibraltar nebo ostrovy Aruba v Karibském moři, které tvoří jednu z konstitučních zemí Nizozemského království, a Turks a Caicos patřící Velké Británii. Všude dostali základní desetiprocentní sazbu.
Saint-Pierre a Miquelon a Lesotho takové štěstí neměly a shodně dostaly 50procentní clo. Důvodem je, že podle Bílého domu mají svá vlastní cla na dovoz ve výši 99 procent, a proto čelí polovičnímu recipročnímu clu ze strany USA.
O Lesothu, vnitrozemském africkém království s více než dvěma miliony obyvatel, se Trump nedávno posměšně vyjádřil, když jej označil za zemi, o které „nikdo nikdy neslyšel“. Představitelé země reagovali, že Trumpova slova jsou „nevhodná“ vzhledem k dobrým vztahům obou zemí.
V roce 2023 vyvezlo Lesotho do USA zboží v celkové hodnotě 228 milionů dolarů (5,2 miliardy Kč). USA tvořily 20procenntí podíl na celkovém exportu země. V naprosté většině případů se jednalo o pletené oblečení (trika, bundy, svetry, mikiny apod.).
Hlavním vývozním artiklem země jsou ale diamanty, které v roce 2023 tvořily takřka polovinu celkového vývozu o hodnotě 1,14 miliardy dolarů (25,8 miliardy Kč), ukazují data online platformy The Observatory of Economic Complexity.