Článek
Zkušenosti s tím má například příbramská ZAT s pobočkami v řadě dalších měst. Specializuje se na dodávky řídicích a inteligentních systémů pro energetiku a průmysl. Firma dlouhodobě shání technické specialisty a experty. „Zejména jde o zkušenější kolegy na pozicích programátor, vývojář hardware a projektant elektro,“ řekla členka jejího představenstva Vladislava Česáková.
Nedostatek zaměstnanců firmu dovedl k originálnímu řešení. „V roce 2019 jsme koupili stoprocentní podíl benešovské společnosti Definity Systems s třiceti specializovanými vývojáři,“ dodala Česáková.
Podobně hledá IT zaměstnance i společnost Sodexo. „Některé specializované pozice obsazujeme delší dobu,“ sdělila personální ředitelka Martina Machová.
Statisícové rozdíly. Mapa ukazuje skutečné ceny bytů
Zkušenosti s nedostatkem zaměstnanců má i BR Group, pod niž spadá třináct výrobních firem. V jejích strojírnách chybí hlavně svářeči, brusiči, operátoři a seřizovači CNC strojů. „Seřizovači na ohraňovací stroj se na naši nepřetržitou inzerci těchto pozic za posledních pět let přihlásili tři,“ uvedla personalistka její strojírny Spojmont Ostrava Sabina Čapcová.
Náborové příspěvky i služební automobil
Podobné to je ve strojírenské firmě Žďas. „Jsme zakázková výroba v oblasti těžkého strojírenství a hutnictví a naše požadavky jsou specifické. Chybí kvalifikovaní pracovníci, od tavičů přes jeřábníky, kováře, obráběče až po technology, konstruktéry, projektanty a programátory,“ shrnul personální ředitel Petr Havelka.
Do většiny z těchto profesí se podle něj zájemci ani nehlásí, protože se přestaly vyučovat, popřípadě se vyučují ve velice omezeném rozsahu.
„Nedostatek lidí nám způsobuje problém ve výrobě, kdy některé zakázky musíme z kapacitních důvodů odmítnout,“ řekl Havelka. Výrazně se to podle něj promítá i do využití technologií, protože v případě vyšší nemocnosti se firma musí rozhodovat, jak dostupnou kapacitu nasadit do výroby a které technologie dočasně odstavit.
Umělá inteligence práci lidí zcela nepřevezme. Většinou
Při hledání zaměstnanců Žďas využívá různých možností, od inzerce přes kampaně na sociálních sítích či kontaktní kampaně v regionu. „Máme vypsané náborové příspěvky a bonusy, spolupracujeme s agenturami, úřady práce, středními i vysokými školami, kde máme vypsány nejrůznější pobídky pro studenty i vyučující,“ dodal Havelka. Firma podle něj v posledních dvou letech výrazně zrychlila růst průměrné mzdy.
Lidi shání i společnost Alpha Czech, která se zabývá výrobou a vývojem reflexněizolačních nátěrů pro domácnosti, průmysl i stavebnictví. „Nyní poptáváme tři specialisty do laboratoře a výzkumu, ale za celý půlrok se nikdo vhodný nepřihlásil,“ řekl Právu za firmu Petr Vavrda.
Životopisy podle něj občas chodí. „A to i takové, které se nepřibližují dané profesi a odbornosti,“ dodal s tím, že již teď firma nabízí nadstandardní mzdu, vůz k soukromým účelům i pronájem bytu.
Obyvatel ČR díky migraci přibylo
Právě nedostatek vhodných pracovníků je podle zaměstnavatelských svazů i dalších odborníků pohybujících se v oblasti personalistiky jednou z největších překážek české ekonomiky.
„Podle našeho průzkumu se šestašedesát procent zaměstnavatelů potýká s problémy při obsazování volných pozic,“ potvrdil Jiří Halbrštát z ManpowerGroup. Do důchodu podle něj odchází 120 tisíc lidí ročně, ale na trh přichází jen 90 tisíc absolventů. „Neumím si představit, co budeme dělat za deset let, až k důchodovému věku dospěje generace Husákových dětí,“ dodal.
Svaz průmyslu a dopravy ČR proto volá po otevřenější migrační politice, která by přilákala kvalifikované lidi. „Klíčové je v tom rapidní zkrácení lhůt pro vyřízení dokumentů, protože dnešní termíny jsou absolutně nesmyslné,“ doplnil Petr Havelka. Podle Vladislavy Česákové je také nutné zvýšit podporu atraktivity technických oborů pro studenty.