Článek
Před povstáním proti někdejšímu diktátorskému vůdci Muammaru Kaddáfímu z roku 2011 činila produkce ropy v Libyi zhruba 1,6 miliónu barelů denně. V současnosti to je zhruba 362 tisíc barelů.
Minulý týden produkci dál snížily útoky radikálů samozvaného hnutí Islámský stát (IS) na největší ropné terminály v Libyi. Hnutí Islámský stát působí převážně na severu Sýrie a Iráku, v poslední době však začal útočit i na severu Libye.
Sanallá řekl, že za velkou částí ušlých příjmů z prodeje ropy stojí takzvaní Strážci ropných zařízení, kteří se zmocnili klíčových vývozních zařízení u přístavů Rás Lanúf či As-Sidr. Tato skupina, čítající prý asi 27 tisíc členů, nemusí být na IS přímo napojena. Sdílí ale podle něj stejný cíl, aby Libye coby producent ropy zůstala destabilizovaná.
Libye nemá fungující instituce a její vedení mají v rukou dvě vlády a dva parlamenty, za nimiž stojí rozdílné milice a frakce, které se podílely na svržení Kaddáfího. V pondělí mezinárodně uznávaný libyjský parlament zamítl nedávno sestavenou vládu národní jednoty, která měla umožnit, aby se země stabilizovala.