Článek
Senátoři předlohu rozšířili například o povinnost prodávajících vydat písemné potvrzení o termínech a způsobu vyřízení reklamace. Navrhli také ze zákona odstranit povinnosti ohledně velikosti textu informací na výrobcích.
Původně totiž dolní komora schválila povinnost výrobců označovat výrobky informacemi s minimálně dvoumilimetrovým kontrastním písmem. "Byli jsem upozorněni Potravinářskou komorou, že ten pozměňovací návrh, který přijala Sněmovna, by byl pro řadu firem likvidační," uvedla již dříve místopředsedkyně senátního hospodářského výboru Soňa Paukrtová.
Vysoká pokuta má odradit prodávat např. prošlé potraviny
Novela má ale především zvýšit pokuty až na 50 miliónů korun pro obchodníky, kteří by při prodeji užívali nekalých praktik. Norma je mimo jiné reakcí na zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která loni v 18 velkoprodejnách odhalila manipulaci s dobou trvanlivosti a prodej prošlých potravin a zkaženého masa. [celá zpráva]
Česká obchodní inspekce provedla v obchodních řetězcích loni 3662 kontrol a různé prohřešky proti zákonům odhalila v 935 provozovnách. Za nedostatky včetně předražování nákupů ČOI loni uložila rekordní pokutu milión korun obchodnímu řetězci Ahold. [celá zpráva]
Zákon počítá i s tím, že provozovatelé tržnic budou muset vést evidenci údajů o obchodnících, kteří na tržištích nabízejí zboží.