Článek
„Ke konci června minulého roku skončila platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1995 až 1999,“ připomíná mluvčí České národní banky (ČNB) Denisa Všetíčková. Nahradily je nové vzory. Výjimku tvoří pětitisícovky, ty platí dál a výměna se jich netýká.
Modernější ochranné prvky mají zamezit padělatelnosti bankovek a zároveň zjednodušit ověření jejich pravosti. Jak ale rozpoznat, zda nemáte v peněžence či spořicím prasátku neplatné peníze?
Nový proužek mění barvu
„Bankovky, které ČNB stahuje z oběhu, se liší především v šíři stříbřitého proužku, který odshora dolů protíná bankovku. Na těch starších vzorech je proužek úzký a při naklápění nemění svou barvu. Zatímco u nových vzorů je proužek širší a při naklopení proti světlu mění svou barvu z hnědofialové na zelenou,“ popisuje Všetíčková, čemu při kontrole věnovat pozornost.
Speciální tisícovka je vyprodaná
Kromě vertikálních proužků můžete prozkoumat i další znaky. Mluvčí je ukazuje na příkladu stokoruny: „Když se podíváme proti světlu, vidíte vlevo vodoznak, číslici sto a stylizované královské jablko, které na bankovce s úzkým proužkem nevidíte.“
Jednotlivé vzory se od sebe odlišují také v letopočtu vyobrazeném na lícní straně bankovky. Platné vzory uvádějí letopočet s dvojkou na začátku, v případě stokoruny jde o rok 2018.
Některé se nevrátí
Neplatných bankovek koluje v současnosti mezi občany přes 46 milionů kusů v hodnotě více než patnácti miliard korun. „Nejčastěji se mezi nimi vyskytují bankovky v nominální hodnotě 100 a 200 Kč. Tento počet je ovšem zkreslený i tím, že si je turisté často odvážejí do zahraničí,“ doplňuje Všetíčková. ČNB tedy počítá s tím, že část peněz se jí zpátky už nevrátí.
Počty neplatných bankovek v oběhu:
- bankovka 2000 Kč - 1,7 mil. ks
- bankovka 1000 Kč - 5,9 mil. ks
- bankovka 500 Kč - 1,9 mil. ks
- bankovka 200 Kč - 15,0 mil. ks
- bankovka 100 Kč - 21,6 mil. ks
- celkem: 46,1 mil. ks
zdroj: ČNB
A co když budete bankovkami se starým vzorem platit v obchodě? Prodejce je od vás může, ale také nemusí přijmout.
„Obchodníci ze zákona mají právo odmítnout úhradu neplatnými bankovkami, tedy těmi s úzkým stříbřitým proužkem. Pokud se ale rozhodnou z vlastní vůle a tuto platbu umožní, nesmějí je pak vrátit zpátky do oběhu, tedy vrátit zákazníkovi při placení neplatné bankovky,“ upřesňuje mluvčí ČNB.
Pokud platidla se starým vzorem ve vaší peněžence objevíte, je možné si je bez poplatku, kus za kus, nechat vyměnit.
„A to v pobočkách všech bank, které mají pokladny nebo vkladové bankomaty. Tato výměna bude končit v červnu 2024 a poté bude možná už jen v pobočkách ČNB,“ uzavírá Všetíčková.