Článek
„V zásadě vidím dva scénáře. Obchodní válka se bude dále vyhrocovat a po krátkém oddechu na burzách budou následovat další propady. Nebo zástupci všech stran usednou za stůl, cla budou odložena nebo nějakým způsobem zmírněna – a minimálně krátkodobě se situace na trzích uklidní,“ řekl Novinkám v úterý investiční analytik společnosti Sirius Finance Ivo Bečvář.
Zdůraznil ale, že výhledově jakákoli cla budou spíše poškozovat světovou ekonomiku a navyšovat inflaci, což značně zkomplikuje život centrálním bankám.
V úterý ráno se indexy vydaly vzhůru, po oznámení Bílého domu, že cla na dovoz z Číny do Spojených států se od středy zvýší na 104 procent, ale opět vzrostly obavy investorů z eskalace konfliktu a znovu se rozjely výprodeje ve velkém.
„Akciové trhy mají za sebou další divokou seanci, ve které opětovně vynikaly především technologické tituly. Technologický index Nasdaq ve finále odepsal přes dvě procenta, a to přitom na začátku obchodování posiloval o zhruba 4,6 procenta,“ poznamenal Vladimír Urbánek ze serveru Kurzy.cz.
Odborníci investorům radí, aby postupovali rozvážně. „Obecná rada pro všechny investory je nepanikařit. Žádný propad netrvá věčně a americký prezident rozhodně nemá v úmyslu dlouhodobě poškodit tamní akciový trh, na to v něm mají Američani příliš mnoho majetku. Zároveň, i kdyby se mu to částečně podařilo, přijde po něm někdo jiný a situace se může změnit,“ uvedl Bečvář.
Lidé s kratším investičním horizontem do jednoho roku až dvou let ovšem mohou být podle něj oprávněně znepokojeni, zvlášť pokud jsou jejich úspory zainvestovány v akciích a mají s nimi blízké plány. „Mladší investoři možná současný propad zažívají poprvé, ale jejich investiční horizont je pravděpodobně dlouhý v řádu desítek let. Pro ně je současná volatilita jen nákupní příležitostí,“ podotkl analytik.
Doplnil, že tento týden také začíná výsledková sezona, které může do budoucího vývoje na trzích rovněž významně promluvit. „Důležité bude sledovat především budoucí firemní očekávání,“ dodal Bečvář.
Sázka na jednu kartu se nevyplácí
Investoři by v dnešní velmi nejisté době měli především zachovat klid i podle finančního poradce Partners Lukáše Urbánka. „Měli by se vyvarovat chyb, které mohou pramenit zejména z emocí. Současná doba není opravdu jednoduchá, ale pokud má investor dobře sestavené investiční portfolio a nemá zainvestované všechny své peníze, protože má rezervu, tak může být v klidu,“ řekl.
Dlouhodobý investor vnímá současný propad hlavně amerických akcií spíše jako příležitost k levnému nákupu. Krátkodobého investora se spíše konzervativním portfoliem by se současné propady také neměly tolik dotknout, nebo aspoň ne tak bolestivě.
„Problém budou mít zejména ti investoři, kteří vsadili pouze na jednu kartu. Výraznější propad zažívají americké akcie a zejména segment technologií. A pokud má někdo zainvestováno vše právě zde, nemusí se mu na své investice dívat úplně dobře,“ konstatoval Urbánek.
Takoví investoři mají podle něj dvě krajní možnosti. Držet nebo prodat. „Ti šťastnější si mohou dovolit portfolio držet a vyčkat na lepší zítřky. Firmy nekrachují, jenom je aktuálně horší výhled, to je celé. Kdo si počká, ten se dočká,“ věří poradce.
„A ti, co musí prodat, protože nemají jiné rezervy, budou realizovat ztrátu a zaplatí si ze své kapsy kvalitní vzdělání. A pokud se ze svých chyb poučí, tak budou příště své portfolio lépe diverzifikovat,“ doplnil.
Zlato opět v kurzu
Když na akciových trzích vládne panika a chaos, roste obliba zlata. Jeho cena se letos v březnu poprvé dostala nad hranici 3000 dolarů (69 tisíc Kč) za troyskou unci.
„Hlavně velcí investoři mohou vnímat zlato jako bezpečný přístav a na opravdu dlouhém horizontu funguje jako uchovatel hodnoty. Obecně má ale menší výnosy než akcie,“ upozornil Urbánek.
Drobní investoři bývají podle něj často ve složité situaci, když investice do zlata se jim špatně realizuje. Jednak z důvodu velkých marží u obchodníků a také kvůli tomu, že je potřeba mít zlato schované někde v bezpečí.
Někteří investoři hledají útočiště před celní válkou a rostoucími obavami z recese v americkému dolaru, jenu a švýcarském franku.
Potenciál mají podle Urbánka i kvalitní dluhopisy. „Jak jsme ale viděli v posledních dnech, situace se může změnit ze dne na den a všechno může být jinak. Potom nezbude investorovi nic jiného než svůj horizont prodloužit. Pro dlouhodobého investora je současná situace docela dobrá a může využít poklesu na trhu. Ale není to nic, co by z dlouhodobého hlediska mělo výraznější vliv,“ dodal.
Největší geopolitické změny za poslední desetiletí poslaly dolů i podílové fondy. Partners index akciových fondů klesl už během března o 5,5 procenta, od začátku roku je pak ve ztrátě minus 2,3 procenta. Nedařilo se ani dluhopisovým fondům, které minulý měsíc oslabily o 0,4 procenta, nicméně od začátku roku jsou v plusu 0,7 procenta. Smíšené fondy v březnu ztratily 2,1 procenta, od začátku roku odepisovaly 0,4 procenta.
Obavy z recese zesílily
Široký americký akciový index S&P 500 klesl v březnu o výrazných 5,8 procenta. O moc lépe na to nebyly ani akcie v Evropě, které korigovaly o 3,9 procenta.
„Březen byl na události nadmíru výživný. Kdo by čekal, že schůzka ukrajinského prezidenta Zelenského s prezidentem USA Trumpem způsobí jedny z největších geopolitických a ekonomických změn za mnoho desetiletí, že se de facto rozpadne NATO či že padnou maastrichtská fiskální kritéria?“ glosoval to ekonom Partners Martin Mašát.
„Už nyní víme, že za první týden dubna počítáme s pokračující korekcí dosahující kolem deseti procent,“ upozornil k vývoji na burzách. Nervozita na finančních trzích, kterou způsobilo rozpoutání největší obchodní války za posledních sto let ze strany USA, se ale přenesla i do nového týdne.
„Americké indexy už balancují na hraně medvědího trhu, jelikož od maxima se pohybují níže o zhruba 20 procent. Od historického maxima ztratily globální akciové trhy již 15 bilionů dolarů. Globální ekonomika by se vlivem obchodní války mohla propadnout do recese, přičemž panuje také obava z toho, jak jednotlivé státy přistoupí k odvetným opatřením,“ komentoval to analytik společnosti Portu Marek Malina.
V úterý americké akcie navzdory silnému počátečním růstu výrazně oslabily. Index S&P 500 odepsal procento a půl a poprvé od loňského dubna uzavřel pod hranicí 5000 bodů. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,84 procenta.