Článek
„Komise pro obohacení krátkodobých spekulantů dělá úžasnou práci,“ napsal ironicky Musk na Twitteru. Zkratku úřadu SEC (Securities and Exchange Commission) přitom posměšně vyložil jako Shortseller Enrichment Commission.
Musk se o víkendu dohodl se SEC na urovnání kvůli jeho tweetu z počátku srpna, ve kterém informoval o možném stažení podniku z burzy. Tvrdil, že má i zajištěné financování, na což reagovaly akcie vzestupem. Informace o zajištěném financování ale nedoložil a vedení Tesly pak rozhodlo, že firma na burze zůstane. Komise poté prohlášení označila za „nepravdivé a zavádějící”.
Tesla i Musk podle urovnání každý zaplatí 20 miliónů USD (443,5 miliónu korun) a Musk musí odstoupit z funkce předsedy správní rady, zůstane však generálním ředitelem. [celá zpráva]
Just want to that the Shortseller Enrichment Commission is doing incredible work. And the name change is so on point!
— Elon Musk (@elonmusk) October 4, 2018
Spekulanti po Muskově tweetu prodělali
Na dočasném růstu cen akcií po jeho srpnovém tweetu prodělali právě investoři, kteří krátkodobě spekulovali na pokles, a na to nyní Musk zjevně naráží. Někteří z těchto investorů také podali na Muska žaloby. Proti spekulantům sázejícím na pokles akcií Tesly se Musk ostře vyjadřoval už dříve. Tvrdil, že to jsou „pitomci, kteří chtějí firmu zabít“.
Podle FT bylo součástí dohody také ujištění, že Tesla bude více dohlížet na to, co Musk publikuje na svém twitterovém účtu. Akcie Tesly ve čtvrtek v rámci omezeného obchodování po uzavření burzy oslabily o 2,7 procenta.
Musk kontroverzními výroky nešetří, za pedofila nedávno označil britského potápěče, který si troufl kritizovat miniponorku Tesly nabízenou pro záchranu chlapců uvízlých v zatopené jeskyni v Thajsku.