Článek
Pracovníci v Německu v roce 2023 zmeškali v práci kvůli nemocem v průměru 19,4 dne, vyplývá z dat největší zdravotní pojišťovny Techniker Krankenkasse. Délka absencí se v posledních letech po pandemii covidu výrazně prodloužila. V roce 2022 to bylo v průměru 19 dní, v roce 2021 ani ne 15 dní, a v roce 2006 dokonce jen mírně přes 11 dnů. Absence u žen byly v průměru o něco vyšší než u mužů.
Vedle větší frekvence respiračních chorob po pandemii covidu v posledních letech přibylo diagnóz duševních nemocí.
Na rozdíl od Česka v Německu berou zaměstnanci na nemocenské prvních šest týdnů sto procent čisté mzdy, a nepřijdou tedy o žádné peníze. Tento štědrý přístup mnozí zaměstnavatelé kritizují. Stejně tak volají po přehodnocení vystavování neschopenek lékařem po telefonu, aniž by pacienta viděl. Toto opatření bylo zavedeno za covidu.
Kdy vám může být krácena nemocenská?
I německý ministr financí Christian Lindner v září uvedl, že vidí souvislost mezi zavedením tohoto přístupu a zvýšenou nemocností – a chtěl by ho zrušit.
I když je podle FT „notoricky komplikované“ srovnávat data mezi zeměmi, Christopher Prinz, odborník na zaměstnanost pracující pro OECD, listu řekl, že se Německo s jistotou řadí mezi země s nejdelší délkou nemocenské.
German workers take an average of 19 sick days a year. Industry studies say this amounts to .8% GDP; if they made do with an everage of 10 Germany would not be in recession right now. Instead the number of sick days is on course to grow this year. Source pinned. pic.twitter.com/VOg8iAQoio
— John Olomon-Howell (@JohnOlomon) November 1, 2024
Například šéf automobilky Mercedes-Benz Ola Källenius se nedávno nechal slyšet, že absence kvůli nemocem je u zaměstnanců v německém průmyslu někdy až dvakrát vyšší než v jiných zemích s podobnými podmínkami.
Zmínil, že jako zaměstnavatel se vedle zlepšování bezpečnosti a ergonomie práce snaží poskytovat lékařské konzultace, očkování nebo cvičení. „Ale pro zlepšení jsou potřeba obě strany,“ dodal.
Rozmazlení a sebevědomí
Nejmenovaný šéf dalšího z velkých německých průmyslových podniků podle FT kritizoval „naprostou neochotu“ především u mladších zaměstnanců obětovat práci to, co je potřeba pro udržení prosperity a konkurenceschopnosti.
„A pak se všichni diví, proč je Německo nemocný muž Evropy,“ komentoval.
Paul Niederstein, spolumajitel a ředitel podniku na galvanizaci oceli Coatinc, která má v Německu 600 zaměstnanců, označil vysoké absence za symptom pracovní síly, která je „příliš rozmazlená a sebevědomá“.
I tento problém nyní rozvířil debatu o budoucím ekonomickém modelu největší evropské ekonomiky, kde vysoké ceny energií, nedostatek pracovních sil a dusivá byrokracie zastavily po několika dekádách růst v průmyslu i celé ekonomice, popsaly FT.
Podle studie německé asociace farmaceutických výzkumných firem právě nadprůměrný počet absencí kvůli nemocem přispěl k loňskému poklesu ekonomiky země o 0,3 procenta, jinak by naopak o 0,5 procenta rostla.
Například šéf automobilky Tesla Elon Musk nařídil kvůli vysokým absencím v závodě Tesly u Berlína firemní kontroly nemocných zaměstnanců u nich doma.
Někteří manažeři volají po tom, aby se nemocenská první tři dny neproplácela vůbec, tak jak to fungovalo v Česku před zrušením tzv. karenční doby v polovině roku 2019.
V Česku podle posledních dat ČSÚ nemocenská trvala v 1. pololetí v průměru 32,5 dne, jedná se ale o čísla zpracovaná podle jiné metodiky, která počítá pouze vystavené neschopenky, včetně dlouhodobých nemocí či úrazů. Z analýzy a grafů Světové zdravotnické organizace vyplývá, že v roce 2022 byla průměrná absence kvůli nemoci v Česku 19 dní, a v Německu dokonce 25 dní.