Článek
Obchodní rejstříky s výčtem majitelů firem by podle německého ministra měly být mezinárodně propojené. Bylo by pak prý možné najít všechny osoby, které se skrývají za offshorovými společnostmi, řekl Schäuble veřejnoprávní stanici ARD.
V rámci Evropské unie se politici na takových registrech již dohodli. Stalo se tak v rámci čtvrté směrnice o praní špinavých peněz, kterou členské státy musejí uvést do praxe do poloviny příštího roku, napsala agentura Reuters.
Schäuble rovněž poukázal na dohodu o automatické výměně informací v daňových záležitostech, ke které se zatím připojilo zhruba 100 zemí. Dohoda má vstoupit v platnost příští rok.
Státy, které k ní zatím nepřistoupily, jsou kvůli aféře kolem takzvaných panamských dokumentů (Panama Papers) pod větším tlakem, aby dohodu podepsaly, míní německý ministr.
Plán počítá i se sankcemi
Podle vládního dokumentu, který získala agentura Reuters, čítá Schäubleho plán deset bodů. Tvrdí se v něm, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měla vykonávat funkci dozoru, kontrolovat, zda státy tyto informace sdílejí, a v případě nedostatků přijít s účinnými sankcemi.
Berlín v něm rovněž apeluje na Panamu a další státy stojící mimo zmíněnou dohodu o výměně daňových informací, aby k ní přistoupily.
Kauza panamských dokumentů se rozhořela poté, co několik předních světových médií před více než týdnem zveřejnilo na 11 miliónů dokumentů poradenské firmy Mossack Fonseca sídlící v Panamě.
Související téma:
Údajně z nich vyplývá, že firma pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. Právnická společnost tvrdí, že média charakter její činnosti překroutila.