Hlavní obsah

Německo nařídilo svým přístavům, aby odmítly ruské dodávky s LNG

Německo přikázalo státním provozovatelům přístavních terminálů pro dovoz plynu, aby odmítly jakýkoli ruský náklad se zkapalněným zemním plynem (LNG). Učinilo tak poté, co se ministerstvo hospodářství dozvědělo o plánované dodávce do jednoho ze zařízení. Přijetí ruského LNG by podle Německa popřelo důvod vzniku terminálů.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

V dopise ze 6. listopadu, do něhož nahlédl deník Financial Times (FT), německé ministerstvo hospodářství „instruuje“ společnost Deutsche Energy Terminal, aby „nepřijímala žádné dodávky ruského LNG“. Stalo se tak poté, co sama společnost informovala Berlín, že její terminál v Brunsbüttelu má v neděli přijmout ruský náklad.

Svým příkazem ministerstvo podle svého vyjádření chrání veřejné zájmy země. Zároveň provozovatele vyzvalo, aby „až do odvolání dodávky LNG z Ruska odmítali“.

Německo bylo před invazí Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 největším evropským dovozcem ruského plynu. Když ale Moskva značně omezila dodávky přes plynovody do Německa a dalších evropských zemí, tak se vláda kancléře Olafa Scholze zaměřila na alternativní zdroje, přičemž vybudovala řadu nových terminálů právě pro dovoz LNG.

Spotřeba plynu poprvé po třech letech vzrostla

Ekonomika

Německé ministerstvo ve svém dopise dále uvedlo, že pokud by povolilo ruskou dodávku LNG přijmout, popřelo by to samotný důvod vzniku terminálu, který byl zřízen za cílem Německa, potažmo EU zbavit se závislosti na ruském plynu.

Financial Times ale podotýká, že zatímco USA a Velká Británie zakázaly dovoz ruského LNG, tak unijní členové v dovozu tohoto paliva pokračují. Podle společnosti Kpler, jež se zabývá komoditními daty, pochází až 20 procent LNG právě z Ruska.

Většina ruského LNG putuje do Francie, Španělska a Belgie na základě dlouhodobých kontraktů, o kterých zúčastněné společnosti říkají, že se z nich nemohou vyvázat, pokud Brusel neuvalí úplný zákaz.

Německá státní energetická skupina Sefe má rovněž dlouhodobý kontrakt na dodávky LNG z ruského exportního zařízení Jamal, nicméně podle společnosti Kpler nasměrovala téměř všechny své dodávky do dovozního zařízení ve Francii. LNG se tam znovu uvádí do plynného stavu a poté směřuje do propojeného evropského plynovodního systému. Německo takto začalo odebírat plyn z Francie v říjnu 2022.

Údaje o sledování plavidel zatím neidentifikovaly žádné lodě směřující do dovozního zařízení v Brunsbüttelu. Avšak tři plavidla, která v posledních dnech opustila Jamal, uvedla, že míří do Evropy, dodal FT.

Zásobníky plynu jsou naplněny z 93 procent

Ekonomika

Výběr článků

Načítám