Článek
„Samozřejmě vím, že rozdíl mezi mzdami v Česku a Německu je u průměrné mzdy dramatický, i když na východě Německa už tak dramatický není. Realisticky průměrné mzdy v Německu nedohoníme… Uznávám, že k nim nedospějeme za čtyři roky,“ řekl v neděli na CNN Prima News Skopeček.
Odklonil se tak od tvrzení premiéra a stranického šéfa Petra Fialy, který minulý týden prohlásil, že výdělky v Česku budou na úrovni těch německých, pokud jeho vláda dostane mandát i v příštím volebním období.
Podle Skopečka je každopádně potřeba, aby se Česko srovnávalo s lepšími státy, jako je Německo, a podnikalo kroky k jejich dohánění. Zmínil zvyšování produktivity práce, zajištění ekonomického růstu a posilování koruny vůči euru.
Mzdy jako v Německu? To je šíření poplašné zprávy, řekl Havlíček
„Musíme se porovnávat s těmi lepšími. Skončila doba, kdy jsme se porovnávali s Polskem či Maďarskem, v transformaci jsme byli lepší. Jsem přesvědčen, že když se blížíme průměru, tak se musíme poohlížet po lepších zemích. Hledat cestu, jak se blížit vyspělejším zemím, je správné, nemáme šířit blbou náladu ve společnosti,“ podotkl Skopeček.
Špicar: Problém je ve struktuře ekonomiky
O tom, že se za čtyři roky německé výdělky nepodaří dohnat, je přesvědčený i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Brání tomu struktura ekonomiky.
„Nejsme němečtí finalisté. Když jste výrobce finálního výrobku, máte vysokou marži, máte přímý vztah k zákazníkovi a z té vysoké marže můžete svého zaměstnance platit lépe než český subdodavatel,“ řekl na ČT24 Špicar.
Česko má podle něj subdodavatelsky orientovanou ekonomiku. „Ta má prostě nižší marže, takže musíme se stát finalisty, musíme mít vlastní značky a potom začneme dohánět německé platy,“ dodal.