Článek
Německá ekonomika se v posledních letech potýká s řadou problémů, mimo jiné kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovních sil či konkurenci z Číny. Podle vládního výhledu by se letos měla po dvou letech poklesu vrátit k růstu, HDP by se měl zvýšit o 1,1 procenta. Německo na konci února čekají předčasné parlamentní volby, neuspokojivý stav hospodářství je přitom jedním z hlavních témat předvolební kampaně.
Odhad loňského poklesu hospodářství o 0,2 procenta, který ve středu zveřejnil statistický úřad, se shoduje s odhadem analytiků oslovených agenturou Reuters. Ta rovněž připomněla, že německá ekonomika je teď nejslabší ze zemí platících eurem. Německo je největší obchodní partner České republiky a je na něm závislá řada českých podniků.
Politici chtějí zbavit skomírající průmysl závislosti na Německu
V loňském prvním čtvrtletí německý HDP vzrostl o 0,2 procenta, ve druhém o 0,3 procenta klesl, ve třetím nečekaně vzrostl o 0,1 procenta a podle nynějšího odhadu se ve čtvrtém čtvrtletí vrátil k poklesu, tentokrát o 0,1 procenta.
Od covidu ani procento
„Trápení německé ekonomiky nebere konce. V pasti nerůstu největší evropská ekonomika zůstává již pátým rokem – od propuknutí covidu nepřidala k dobru ani procento,“ okomentoval vývoj analytik ČSOB Dominik Rusinko.
Německá ekonomika se podle něj nachází v útlumu hned z několika důvodů. „Za prvé jde o zabrzděnou spotřebitelskou poptávku, jež stále nedosáhla ani předpandemické úrovně. Druhým důvodem je nízká investiční aktivita, která jde ruku v ruce s vysoce podprůměrným využitím průmyslových kapacit,“ uvedl.
Třetím stěžejním faktorem je mizerný výkon německého průmyslu. „Ten postupně ztrácí konkurenceschopnost na zahraničních trzích, ať již z důvodu drahých energií, měnící se role Číny z hlavního odbytiště do pozice konkurenta nebo zaostávání v technologicky náročných odvětvích,“ dodal.