Článek
Statistický úřad navíc uvedl, že ve druhém čtvrtletí se HDP podle zpřesněných údajů zvýšil o 0,1 procenta. Ve své dřívější zprávě přitom uváděl, že německé hospodářství ve druhém kvartálu stagnovalo. V prvním čtvrtletí německá ekonomika podle nových údajů stagnovala namísto dříve ohlášeného poklesu o 0,1 procenta.
Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Některá média však v posledních měsících o Německu kvůli nepříznivému hospodářskému vývoji hovoří jako o nemocném muži Evropy.
Německá vláda tento měsíc předpověděla, že HDP se v celém letošním roce sníží o 0,4 procenta. Její předchozí jarní výhled přitom předpokládal, že HDP se letos o 0,4 procenta zvýší. V příštím roce počítá nová vládní prognóza s nárůstem ekonomiky o 1,3 procenta.
„Nemocný muž Evropy“
„Dnešní čísla neutiší současnou debatu o tom, zda se Německo znovu stalo nemocným mužem Evropy. Od začátku války na Ukrajině německá ekonomika vzrostla pouze ve dvou z posledních šesti čtvrtletí,“ uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING. „Zdá se, že německá ekonomika zůstane v soumračné zóně mezi mírným poklesem a stagnací nejen v letošním, ale také v příštím roce,“ dodal.
Německou ekonomiku podle analytika brzdí vysoká inflace, drahá energie, vyšší úrokové sazby a přeměna Číny z exportní destinace v konkurenta, který potřebuje méně německých produktů. „Jsou tu ale rovněž dobře známé strukturální problémy, od demografického vývoje po energetickou transformaci a nedostatek investic,“ uvedl Brzeski.
Statistický úřad ve zprávě oznámil, že spotřeba domácností se ve třetím čtvrtletí snížila, neposkytl však žádné přesnější údaje. Podrobnější zprávu o vývoji ekonomiky ve třetím čtvrtletí zveřejní 24. listopadu. „Oživení spotřeby, ve které optimisté doufali, je nepravděpodobné,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Commerzbank Jörg Krämer. „Německá ekonomika uvázla v bahně,“ prohlásil ekonom Claus Vistesen z firmy Pantheon Macroeconomics.